Poválečné německé umění se bude nacházet v novém muzeu Kunsthaus Dahlem, které se příští rok otevře v Berlíně. V tiskové zprávě to oznámila Nadace Bernharda Heiligera.

Muzeum má sídlit v budově, kterou si za druhé světové války nechal postavit nacisty protežovaný sochař a architekt Arno Breker, jenž předtím na zakázku pracoval například pro Alberta Speera. Breker chtěl dům využívat jako sochařský ateliér, stavět jej ale začal teprve roku 1942. Na konci války budovu poškodilo bombardování a po roce 1945 se v ní usídlila americká okupační vojska. Ta pak z Brekerova domu koordinovala provoz berlínských kulturních institucí.

Nynější přestavbu domu na muzeum, která začala minulý měsíc, platí umělecká Nadace Bernharda Heiligera, jež pro tyto účely vloni zřídila vlastní neziskovou organizaci. Na stavbu přispěl také Senát města Berlín, stavbu osobně zaštítil starosta Klaus Wowereit. Přestavby se ujali renomovaní berlínští architekti Petra a Paul Kahlfeldtovi.

V Kunsthausu Dahlem se mají nacházet díla německé poválečné moderny, zhruba datovaná mezi roky 1945 a 1961. Šéfkurátorkou muzea se stane Dorothea Schöne, která v minulé dekádě působila v losangeleském muzeu LACMA.

Schöen již nyní připravuje první výstavu nového muzea, která prý představí modernistické sochy v kontextu dobových maleb a grafik. Expozice má ukázat, jak z vlivů východního a západního Německa postupně vznikalo to, co kurátorka označuje za dnešní totožnost německého umění. Exponáty si muzeum vypůjčí z různých berlínských sbírek.

V přízemí Kunsthausu Dahlem se bude dále nacházet stálá expozice věnovaná historii budovy. Až se muzeum v létě 2015 otevře, během prvních dvou měsíců, kdy bude vstup zdarma, tu dále proběhne intenzivní cyklus debat a přednášek. Provozovatelé ale chtějí zavést také vzdělávací i badatelské programy a v neposlední řadě s Kunsthausem Dahlem proniknout na on-line německou uměleckou scénu.