Známá pařížská muzea Louvre i Musée d’Orsay a také zámek ve Versailles budou nově otevřeny všech sedm dnů v týdnu. Ve středu to oznámila francouzská vláda, která doufá, že rozšíření otevíracích hodin ve státem spravovaných kulturních institucích zvedne prodej vstupenek. Například vstup do zámku ve Versailles nyní stojí 15 eur, v Musée d’Orsay se platí 11 eur.

Až doposud většina francouzských muzeí zůstávala v pondělí či v úterý zavřená pro veřejnost. Nové otevírací doby se u institucí začnou zavádět postupně od roku 2015 do roku 2017, napsala agentura AFP.

Ta připomíná, že Francouzi následují celosvětový trend. Například Britské muzeum či Národní galerie v Londýně jsou otevřené všech sedm dnů v týdnu, ke stejnému kroku v roce 2011 přistoupilo i madridské muzeum Prado.

Vláda musí novou provozní doba muzeí nejprve zkonzultovat s francouzskými kulturními odbory CGT. Ty upozorňují, že oběma muzeím i zámku ve Versailles několik let klesal počet zaměstnanců, například v Louvru dnes pracuje o 173 méně zaměstnanců než v roce 2011. Odbory ale vládnímu návrhu pravděpodobně velký odpor klást nebudou, francouzské ministerstvo kultury totiž slibuje, že s prodloužením otevírací doby vytvoří i nová pracovní místa. Platy nových zaměstnanců pak instituce uhradí z toho, co v nově otevřených dnech vydělají na vstupném.

NÁVŠTĚVNOST V ROCE 2013

Louvre – 9,2 milionu návštěvníků

Versailles – 7 milionů

Musée d’Orsay – 3,5 milionu

Vláda svůj záměr rozšířit otevírací dobu oznámila na středeční tiskové konferenci, kde také nová ministryně kultury Fleur Pellerinová představila rozpočet svého úřadu na příští rok. Ten je po dvou letech, kdy francouzská vláda v kultuře škrtala, poprvé na stejné úrovni jako loni, pohybuje se okolo 7,07 miliardy eur.

V minulém roce výdaje na kulturu ve Francii klesly o dvě procenta, předloni o čtyři procenta.

Právě ustálení výdajů na kulturu při svém letošním nástupu do funkce sliboval premiér Manuel Valls, jenž do úřadu jmenoval Pellerinovou. Ministryně kultury očekává, že v letech 2015 až 2017 rozpočet jejího úřadu dokonce mírně vzroste.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist