Druhý ročník Ceny Věry Jirousové, určené kritikům výtvarného umění, patří ženám. V kategorii etablovaných kritiků porota ocenila výrazný hlas Terezy Stejskalové, která svou profesní dráhu spojila zejména s kulturním čtrnáctideníkem A2, cenu v kategorii mladých kritiků do šestadvaceti let pak získala studentka Vysoké školy uměleckoprůmyslové Anežka Bartlová. Ceny se předávaly ve čtvrtek večer v pražské MeetFactory.

Stejskalovou vybrala komise z šestatřiceti nominovaných v kategorii takzvaných zavedených kritiků. "Tereza Stejskalová od počátku své dráhy pracuje v těsném sepětí se současnou výtvarnou scénou, hlavně s nejmladší generací umělců, přičemž definuje a reflektuje nejživější témata," konstatovala porota. Stejskalová se ale ve své novinářské práci nezaměřuje jen na výtvarné umění, upozorňuje i na problémy uměleckého provozu a kultury vůbec, dodali porotci.

"Výtvarnou kritiku a žurnalistiku propojuje s dalšími činnostmi, jimiž se zabývá - je také kurátorkou, překladatelkou a politickou aktivistkou s jasně vyprofilovaným jazykem a nekompromisními pozicemi," shrnula vyjádření poroty Sláva Sobotovičová.

Tereza Stejskalová donedávna působila jako výtvarná redaktorka čtrnáctideníku A2 a je hlavní editorkou on-line platformy A2larm. Angažuje se také v sociálněkritických aktivitách, je například jednou z iniciátorek Výzvy proti nulové mzdě. Tu před dvěma lety adresovali umělci a kurátoři veřejným galeriím a muzeím se snahou upozornit na jejich neochotu platit honoráře právě umělcům či kurátorům, kteří pomáhají vytvářet jejich program.

U Anežky Bartlové, která získala cenu v kategorii do šestadvaceti let, porota ocenila vlastní názor, schopnost precizní analýzy a kontextualizace. "Úspornost vyjadřování, schopnost interpretace v různých souvislostech a současně kritický odstup a myšlenková hloubka, to jsou přednosti, kterými kritička Bartlová suverénně vládne," řekl člen komise Miroslav Balaštík. Anežka Bartlová studuje na Katedře teorie a dějin umění VŠUP v Praze, je ale činná i jako organizátorka akcí v oblasti současného umění.

Cílem ceny nesoucí jméno české básnířky, kritičky a historičky umění Věry Jirousové, jež žila v letech 1944 až 2011, je zviditelnit výtvarnou kritiku, podpořit začínající autory a současně poukázat na práci těch, kteří jsou pro oblast umělecké kritiky dlouhodobým přínosem. V porotě letos zasedli ještě umělec a pedagog Dušan Zahoranský, který cenu po smrti Jirousové inicioval, dále ředitel Galerie města Ostravy Marek Pokorný a ředitelka Českých center Vilma Anýžová.