Druhý ročník Ceny Věry Jirousové, určené kritikům výtvarného umění, patří ženám. V kategorii etablovaných kritiků porota ocenila výrazný hlas Terezy Stejskalové, která svou profesní dráhu spojila zejména s kulturním čtrnáctideníkem A2, cenu v kategorii mladých kritiků do šestadvaceti let pak získala studentka Vysoké školy uměleckoprůmyslové Anežka Bartlová. Ceny se předávaly ve čtvrtek večer v pražské MeetFactory.

Stejskalovou vybrala komise z šestatřiceti nominovaných v kategorii takzvaných zavedených kritiků. "Tereza Stejskalová od počátku své dráhy pracuje v těsném sepětí se současnou výtvarnou scénou, hlavně s nejmladší generací umělců, přičemž definuje a reflektuje nejživější témata," konstatovala porota. Stejskalová se ale ve své novinářské práci nezaměřuje jen na výtvarné umění, upozorňuje i na problémy uměleckého provozu a kultury vůbec, dodali porotci.

"Výtvarnou kritiku a žurnalistiku propojuje s dalšími činnostmi, jimiž se zabývá - je také kurátorkou, překladatelkou a politickou aktivistkou s jasně vyprofilovaným jazykem a nekompromisními pozicemi," shrnula vyjádření poroty Sláva Sobotovičová.

Tereza Stejskalová donedávna působila jako výtvarná redaktorka čtrnáctideníku A2 a je hlavní editorkou on-line platformy A2larm. Angažuje se také v sociálněkritických aktivitách, je například jednou z iniciátorek Výzvy proti nulové mzdě. Tu před dvěma lety adresovali umělci a kurátoři veřejným galeriím a muzeím se snahou upozornit na jejich neochotu platit honoráře právě umělcům či kurátorům, kteří pomáhají vytvářet jejich program.

U Anežky Bartlové, která získala cenu v kategorii do šestadvaceti let, porota ocenila vlastní názor, schopnost precizní analýzy a kontextualizace. "Úspornost vyjadřování, schopnost interpretace v různých souvislostech a současně kritický odstup a myšlenková hloubka, to jsou přednosti, kterými kritička Bartlová suverénně vládne," řekl člen komise Miroslav Balaštík. Anežka Bartlová studuje na Katedře teorie a dějin umění VŠUP v Praze, je ale činná i jako organizátorka akcí v oblasti současného umění.

Cílem ceny nesoucí jméno české básnířky, kritičky a historičky umění Věry Jirousové, jež žila v letech 1944 až 2011, je zviditelnit výtvarnou kritiku, podpořit začínající autory a současně poukázat na práci těch, kteří jsou pro oblast umělecké kritiky dlouhodobým přínosem. V porotě letos zasedli ještě umělec a pedagog Dušan Zahoranský, který cenu po smrti Jirousové inicioval, dále ředitel Galerie města Ostravy Marek Pokorný a ředitelka Českých center Vilma Anýžová.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist