V průměru 232 tisíc diváků sledovalo první řadu satirického seriálu o svérázném lobbistovi Kancelář Blaník, která se věnovala například tunelu Blanka, volbám do Evropského parlamentu či "Mazánkovi", jak se přezdívá Romanu Janouškovi.

Od soboty se na portálu Stream.cz začne vysílat druhá řada. I ta se podle tvůrců bude věnovat aktuálním tématům, například hned 11. října, kdy bude mít v době komunálních a senátních voleb premiéru díl, jež se zabývá právě těmito volbami.

V tuzemské filmové i televizní tvorbě nejde o ojedinělý krok. Podobně i slovenský hraný film Kandidát měl premiéru v kinech pět měsíců před tamními prezidentskými volbami. Ve snímku nakonec vítězí "lidový" kandidát, povoláním podnikatel, což jako by předpovědělo i skutečné výsledky voleb: novým slovenským prezidentem se totiž stal podnikatel a filantrop Andrej Kiska.

Stejně tak český film Příběh kmotra, který se inspiroval knihou Kmotr Mrázek, mohli diváci zhlédnout chvíli před volbami – premiéru měl dokonce pouhý den před tím, než se otevřely hlasovací místnosti. Tehdy tvůrci podle svých slov doufali, že snímek alespoň částečně ovlivní hlasování ve volbách. Jinak je tomu v případě Kanceláře Blaník.

"Upřímně řečeno, podobné politicko-výchovné cíle si neklademe. Ale jakýkoli průnik Tondy Blaníka do reality vítáme a nebráníme se mu," uvedl jeden z tvůrců Marek Najbrt, jinak režisér snímků Protektor či Polski film.

Třináct nových dílů se bude opět vysílat na internetu, což autorům otevírá možnosti, které by v běžném televizním vysílání neměli. Podobný pořad o mocném lobbistovi by totiž obzvlášť před volbami mohl být problematický. Jak ale řekl režisér první série Najbrt, seriál se nesnaží upřednostňovat jakoukoli politickou stranu.

"Díky tomu, že Stream.cz je internetovou televizí, máme absolutní svobodu. Ale vzhledem k tomu, že v rámci seriálu z principu neuplatňujeme své politické preference, období voleb pro nás není nijak výjimečné," vysvětlil.