U příležitosti pětadvacátého výročí seriálu Twin Peaks americký režisér David Lynch v noci na úterý oznámil, že natočí třetí řadu. Všech jejích devět dílů, z nichž každý bude trvat jednu hodinu, znovu napíše původní scenárista Mark Frost. “Tajuplný a jedinečný svět Městečka Twin Peaks nás vtáhl zpět. Je to velice vzrušující. Nechť vás les provází,” uvedli autoři v tiskové zprávě.

Třetí řada seriálu bude mít premiéru na placeném americkém televizním kanálu Showtime začátkem roku 2016. Původní Twin Peaks přivedly postavu agenta FBI Dalea Coopera do malého amerického města, aby zde vyšetřil vraždu středoškolačky Laury Palmerové. Seriál se v letech 1990 až 1991 vysílal na americké televizi ABC.

Zatímco první díl vidělo přes 34 milionů diváků, v době, kdy se vražda Laury Palmerové po nátlaku ze strany producentů vyřešila, již Městečko Twin Peaks mělo průměrně jen 10 milionů diváků. ABC proto seriál po dvou řadách, čítajících celkem třicet dílů, zrušila.

Jak v komentáři připomíná časopis Time, seriál Twin Peaks tehdy v americké televizi prošlapal cestu umělečtěji zaměřené tvorbě, která se v USA do té doby omezovala pouze na filmová plátna. Dnes je situace jiná, zájem o televizi leckdy převyšuje návštěvnost celovečerních filmů a vzhledem k nárůstu televizních kanálů i reklamy je myslitelné, aby i “artový” seriál jako Twin Peaks s méně početným publikem přežil a svým tvůrcům dokonce vydělal.

Podle časopisu Variety se mají nové díly Twin Peaks odehrávat v současnosti, budou ale navazovat na poslední epizodu druhé řady. Scenárista Mark Frost časopisu řekl, že v žádném případě nepůjde o restart seriálu, naopak chce ve třetí řadě vzít v potaz, kolik času v životě jednotlivých postav uběhlo. “Všem, kteří se cítili okradení, když tehdy seriál skončil tam, kde skončil, se bude líbit, jakým směrem se vydá nyní,” uvedl Frost.

Roku 1992 Lynch natočil ještě celovečerní film Twin Peaks (v anglické verzi s podtitulem Fire Walk With Me), ten se však odehrával před událostmi ze seriálu. V poslední epizodě druhé řady seriálu Laura Palmerová vzkázala představiteli hlavní role Kylu MacLachlanovi, že se oba uvidí za pětadvacet let. Ty uplynou právě v roce 2016.

Frost doufá, že třetí řada přivede k fenoménu Twin Peaks nové diváky. Televize Showtime proto před premiérou první epizody zopakuje celé dvě předchozí řady. To je možné i proto, že Lynch a Frost na celý seriál stále vlastní práva. Jejich rozhodnutí natočit třetí řadu souvisí mimo jiné s tím, že současným viceprezidentem Showtime je Gary Levine, jenž pracoval v ABC v době vzniku původního Městečka Twin Peaks.

Lynch s Frostem prý o možnosti oživit seriál začali vážněji hovořit před třemi lety, kdy si uvědomili, v kolika ohledech byl seriál průkopnický – a že tytéž prvky, které jej tehdy připravily o sledovanost, by nynější televizní diváci naopak ocenili.

“Vždy mi přišlo, jako bychom v Městečku Twin Peaks adaptovali román. Zabývali jsme se detaily, jaké v tehdejším televizním provozu nebyly běžné,” vysvětlil Frost, podle kterého Městečko Twin Peaks právě v tomto ohledu naučilo televizní průmysl, že příběhy lze vyprávět i jinou než tradiční cestou.

To, zda si Kyle MacLachlan opět zahraje agenta FBI Dalea Coopera, zatím potvrzeno není. Herec však v úterý v noci na Twitteru napsal, že “je zřejmě čas oprášit starý oblek”. Scenárista Frost následně uvedl, že by si samozřejmě přál, aby se do seriálu vrátilo co nejvíce původních herců. V následujících týdnech se prý s Lynchem chtějí s představiteli tehdejších rolí setkat a zjistit, kdo by měl zájem ve třetí řadě účinkovat.

V původním seriálu kromě MacLachlana hráli Mädchen Amicková, Michael Ontkean, Dana Ashbrook či Lara Flynn Boyleová. Například herec Frank Silva již ale zemřel.

Zatím se také neví, jestli hudbu k třetí řadě Městečka Twin Peaks opět složí letos sedmasedmdesátiletý Angelo Badalamenti či zda bude štáb natáčet na původních lokacích v americkém státě Washington a v ateliérech, nacházejících se v kalifornském San Fernando Valley.