Za román Kruso, který se odehrává na baltském ostrově Hiddensee v posledních měsících existence NDR, získal jedenapadesátiletý německý spisovatel Lutz Seiler letošní Německou knižní cenu. Ocenění bylo vyhlášeno v pondělí na Frankfurtském knižním veletrhu, informovala agentura DPA.
Na ostrov, kam se uchylovali hippies, idealisti či disidenti a někteří tu pracovali v místních hotelích a barech, se v létě 1989 vypravuje také hrdina příběhu. Tím je mladý student literatury Edgar Bendler, jemuž při nehodě zemřela přítelkyně. V nejnavštěvovanější restauraci na ostrově zvané Klausner začne mýt nádobí a seznámí se tu s jakýmsi nepsaným “králem” těch, kteří na ostrov přijíždějí za sezonní prací – mužem jménem Kruso, jehož autor knihy částečně modeloval po Robinsonu Crusoeovi.
Lutz Seiler
Kruso
2014, Suhrkamp Verlag, 484 stran, 23 eur
Kruso se na ostrově snaží pomáhat těm, kdo chtějí z NDR utéct, zároveň ale z ideologických důvodů touží vytvořit společnost, která by žila v naprosté svobodě. Hrdina postupně přejímá Krusoovu životní filozofii například volné lásky, a jejich vztah tak začíná připomínat Robinsona a jeho Pátka. Pak se ale o ostrov začnou více zajímat úřady, až na Hiddensee zbudou sami dva hrdinové.
“Seiler lyricky a citlivě, až trochu magicky popisuje léto roku 1989,” uvedli porotci ve zdůvodnění, proč si román vybrali. Připomněli, že na ostrově Hiddensee se shromažďovali vyhnanci či samotáři, a knihu že lze číst jako ryze osobní i historický příběh z moderních německých dějin. “V textu se postupně rozvíjí jedinečná naléhavost. Mimo jiné také slouží jako rekviem za všechny uprchlíky, kteří zemřeli, když se snažili uprchnout přes Baltské moře,” dodala porota.
Německou knižní cenu Faktor nezískal - čtěte ZDE
Veletrh ve Frankfurtu ukázal, o co ČR přichází - reportáž ZDE
Němečtí literární kritici v recenzích upozorňují na pestrost autorova stylu, například na epilog psaný z první osoby, v němž se hrdina knihy snaží dopátrat toho, kde skončila Krusoova sestra, údajně jedna z těch, kdo zahynuli při pokusu dostat se přes Baltské moře na svobodu do Dánska.
Například kritik Lothar Müller z deníku Süddeutsche Zeitung knihu v tom, jak nakládá s náročnými tématy, označil spíš za “maják”, jenž čtenáře navede na podstatnou problematiku, než za literární “věž ze slonoviny”. Sám autor v rozhovorech po vydání knihy připomínal, že na ostrově Hiddensee kdysi skutečně pracoval jako myč nádobí. “Dodnes věřím, že Hiddensee je nejkrásnějším ostrovem na světě,” uvedl spisovatel, jenž dnes žije střídavě v Berlíně a ve Stockholmu.
Na knize začal pracovat roku 2010, kdy už byl nositelem několika cen za své básně, eseje a povídky. Kvůli knize Seiler navštívil řadu míst v bývalém Východním Německu i v Dánsku, aby je v knize vylíčil co nejpřesněji. Kruso je jeho románovou prvotinou, která jej slovy týdeníku Die Zeit “katapultuje mezi přední německé prozaiky”. Za román již autor v tomto roce získal Cenu Uweho Johnsona. Spolu s diplomem na Frankfurtském knižním veletrhu obdržel Seiler také peněžní obnos 25 tisíc eur, v přepočtu zhruba 690 tisíc korun.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist