Osm let po hře Rock'n'roll, kterou s úspěchem uvedlo také pražské Národní divadlo, chystá anglický dramatik českého původu Tom Stoppard novou divadelní hru. Jmenovat se bude The Hard Problem a premiéru bude mít 28. ledna v anglickém Národním divadle v režii sira Nicholase Hytnera, odcházejícího šéfa této instituce.

Informovala o tom BBC, podle níž se Stoppardova komorní hra točí kolem mladé psycholožky Hilary, jež se v neurovědeckém institutu dostane do sporu se svými kolegy. “Pokud neexistuje nic než hmota, co je pak lidské vědomí? Tato otázka zapříčiní, že Hilary se dostane do sporu se svým prvním učitelem Spikem, šéfem Leem a miliardářským zakladatelem instituce Jerrym,” píše se v oficiálním popisku hry.

Tou se prý Stoppard ptá, zda lidé brzy vynaleznou přístroj, jenž by zodpověděl všechny otázky, na něž vědci dosud nenašli odpověď.

“Je to hra o vědcích a psycholozích, ale má příběh, nejde o esej,” řekl Stoppard minulý měsíc anglickému časopisu Time Out. V rozhovoru dodal, že hra je zasazena zhruba do začátku tohoto tisíciletí. “Především se zabývá tím, co je vlastně lidské vědomí a proč existuje,” zdůraznil.

Další podrobnosti o hře Stoppard, jenž zpravidla tají i název svých děl, nesdělil. Minulý měsíc ale v rozhovoru pro časopis Broadway World vyjádřil údiv nad tím, že divadla stále stojí o nové hry, když už jich tolik dobrých bylo napsáno. “Stejně tak mě udivuje, že zjevně existuje nekonečný přísun lidí, kteří se takové hry snaží napsat i za cenu toho, že představení uvidí třeba jen sto lidí. Až mě to dojímá, protože když mi bylo dvacet, vnímal jsem to stejně jako ti, kterým je dvacet dnes,” řekl Stoppard.

Ten prý kdykoliv, když píše novou hru, neustále vzpomíná, jak se mu podařilo napsat tu předchozí. “Říkám si, když jsi to dokázal jednou, mohlo by se ti to podařit znovu, vzpomeň si. Ale nikdy si nevzpomenu,” dodal.

Národní divadlo v Anglii hru uvede 21. ledna v budově londýnského Dorfmandova divadla, v únoru k ní tamtéž uspořádá debatu Stopparda s režisérem Hytnerem. “Od roku 2001 jsem Stopparda dvakrát ročně otravoval, aby mi něco napsal, a vždy odmítl. Pak mu jeden den volám znovu a Stoppard mi říká, že už se dal do psaní,” popsal režisér Hytner. Podle něj Stoppard hru dopsal v jihoanglickém Dorsetu.

Hlavní role v inscenaci se ujme Olivia Vinallová, jež v anglickém Národním divadle dříve hrála Cordelii v Královi Learovi či Desdemonu v Othellovi.

Související