Americká televize zaznamenává s prvním dílem páté řady seriálu Živí mrtví (anglicky The Walking Dead), který se vysílal v neděli, rekordní čísla. Epizodu totiž vidělo 17,3 milionu diváků. Vyšší sledovanost zatím na amerických kabelových stanicích neměl žádný pořad s výjimkou sportovních přenosů, oznámila společnost Nielsen Company, která sledovanost měří.

Postapokalyptickému hororovému seriálu, jejž vysílá americký kanál AMC, ale sledovanost roste dlouhodobě. Když vloni v říjnu začínala jeho čtvrtá řada, první díl vidělo 16,1 milionu lidí, ten poslední pak 15,7 milionu.

Tuto neděli se začala vysílat již pátá řada Živých mrtvých a televize AMC očekává, že už tak rekordní číslo 17,3 milionu diváků ještě naroste, až do něj budou započítáni všichni, kdo si epizodu nahráli na digitálních přístrojích. Televize odhaduje, že pak bude mít první díl ve skutečnosti až okolo 22 milionů diváků.

Po prvním díle Živých mrtvých v neděli následovala i talkshow nazvaná Talking Dead, pustilo si ji 6,9 milionu diváků. Ty, kdo si ve vysílání platí reklamu, na seriálu Živí mrtví lákají jeho diváci.

Podle měření jej vloni po celou řadu sledovalo průměrně 11 milionů diváků nejčastěji ve věku mezi 18 a 49 lety. Tak širokou demografickou skupinu má už jen seriál The Big Bang Theory, který ale mezi 18 a 49 lety sleduje jen 6,9 milionu diváků.

Jak ale nedávno upozornil průzkum společnosti Excipio, seriál Živí mrtví je též rekordně pirátěný. Během prvních čtyřiadvaceti hodin po nedělním vysílání si první díl páté řady ilegálně stáhlo celkem 1,27 milionu lidí. Větší zájem mají piráti už jen o seriál Hra o trůny, první díl jeho čtvrté řady si ilegálně pořídilo 1,86 milionu lidí.

Televize AMC již před začátkem páté řady Živých mrtvých oznámila, že si u tvůrců dopředu objednala již šestou řadu. S tou už by se souběžně měl vysílat i takzvaný spin-off, tedy samostatný seriál pouze zasazený do stejného světa.

Související