Čínský spisovatel Jen Lien-kche ve středu na Staroměstské radnici převzal Cenu Franze Kafky. Mezinárodní porota, v níž letos zasedli Marianne Gruberová, Peter Demetz či Hans Dieter Zimmermann, každoročně v Praze vybírá laureáta, jehož dílo oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost a kulturu, tak jako dílo Franze Kafky.

Jen Lien-kche je autorem satiricky a parodicky zaměřených románů a povídek, čtyři jeho romány byly v Číně zakázány. Z Prahy si odváží bronzovou sošku, zmenšenou verzi pomníku Franze Kafky od Jaroslava Róny.

Tuto cenu dostávají všichni laureáti ceny pojmenované po slavném pražském rodákovi, stejně jako odměnu 10 tisíc dolarů, v přepočtu asi 218 tisíc korun. "Z jistého úhlu pohledu můžeme říci, že spisovatelé tu jsou od toho, aby zaznamenávali lidskou paměť a prožitky, to naše paměť a prožitky z nás dělají vášnivé pisálky," začal Jen Lien-kche svoji děkovnou řeč, ve které připomněl děsivé zážitky ze svého dětství počátkem šedesátých let, kdy "zemřelo pro naplnění ideálů komunismu více než třicet milionů Číňanů".

Vzpomněl, že v době, kdy tato genocida byla ještě v živé paměti, vzala ho jednou matka za vesnici k hliněnému valu a ukázala mu, který jíl může v případě trýznivého hladu jíst, kterou kůru stromu lze pozřít a kterou hlínu naopak nesmí. "Od toho večera jsem se stal tím, který vnímá temnotu. Od toho večera si pamatuji slovo, které jsem se naučil příliš brzy: trýzeň. Znamená žít v temnotě vystaven utrpení," říká spisovatel.

SLOŽENÍ POROTY

Peter Demetz

André Derval

Marianne Gruberová

Oldřich Král

Kurt Krolop

Lorenzo Silva

Jiří Stránský

Hans Dieter Zimmermann

Jen Lien-kche je autorem více než dvaceti románů a povídkových knih. Narodil se v roce 1958. Patří ke stejné spisovatelské generaci jako předloňský nobelista Mo Jen, na rozdíl od něj se však neúčastní oficiálních aktivit Svazu čínských spisovatelů. Jen Lien-kche v minulosti získal dvě nejvyšší čínská literární ocenění, byl také mezi finalisty Man Bookerovy mezinárodní ceny pro rok 2013.

Jenova díla byla přeložena do řady jazyků, v Česku zatím vyšla jeho satira z vojenského prostředí Služ lidu! (BB/art, 2008) a román Čtyři knihy, který se odehrává v době "velkého skoku" – Maovy zničující hospodářské kampaně a následného hladomoru, který si vyžádal životy desítek milionů lidí (Verzone, 2013). Nejprodávanější autorovou knihou ale není román, ale sbírka esejů, prodalo se jí přes půl milionu výtisků.

"Udělujete cenu jednomu z nádeníků, kteří zakusili muka a utekli, aby o tom podali zprávu, udělujete cenu slepci, který jde nocí a svítí baterkou na cestu. Díky tomu světlu může každý, kdo vnímá temnotu, chovat víru ve světlejší časy; díky tomu světlu si mohou lidé uvědomit existenci temnoty a vyhnout se utrpení. Ten nádeník a slepec mohou na své noční cestě se zprávou posvítit těm, kdo procházejí kolem, byť by to byl jen krátký kousek cesty," děkoval ve středu Jen Lien-kche Společnosti Franze Kafky.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist