Čínský spisovatel Jen Lien-kche ve středu na Staroměstské radnici převzal Cenu Franze Kafky. Mezinárodní porota, v níž letos zasedli Marianne Gruberová, Peter Demetz či Hans Dieter Zimmermann, každoročně v Praze vybírá laureáta, jehož dílo oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost a kulturu, tak jako dílo Franze Kafky.
Jen Lien-kche je autorem satiricky a parodicky zaměřených románů a povídek, čtyři jeho romány byly v Číně zakázány. Z Prahy si odváží bronzovou sošku, zmenšenou verzi pomníku Franze Kafky od Jaroslava Róny.
Tuto cenu dostávají všichni laureáti ceny pojmenované po slavném pražském rodákovi, stejně jako odměnu 10 tisíc dolarů, v přepočtu asi 218 tisíc korun. "Z jistého úhlu pohledu můžeme říci, že spisovatelé tu jsou od toho, aby zaznamenávali lidskou paměť a prožitky, to naše paměť a prožitky z nás dělají vášnivé pisálky," začal Jen Lien-kche svoji děkovnou řeč, ve které připomněl děsivé zážitky ze svého dětství počátkem šedesátých let, kdy "zemřelo pro naplnění ideálů komunismu více než třicet milionů Číňanů".
Vzpomněl, že v době, kdy tato genocida byla ještě v živé paměti, vzala ho jednou matka za vesnici k hliněnému valu a ukázala mu, který jíl může v případě trýznivého hladu jíst, kterou kůru stromu lze pozřít a kterou hlínu naopak nesmí. "Od toho večera jsem se stal tím, který vnímá temnotu. Od toho večera si pamatuji slovo, které jsem se naučil příliš brzy: trýzeň. Znamená žít v temnotě vystaven utrpení," říká spisovatel.
Peter Demetz
André Derval
Marianne Gruberová
Oldřich Král
Kurt Krolop
Lorenzo Silva
Jiří Stránský
Hans Dieter Zimmermann
Jen Lien-kche je autorem více než dvaceti románů a povídkových knih. Narodil se v roce 1958. Patří ke stejné spisovatelské generaci jako předloňský nobelista Mo Jen, na rozdíl od něj se však neúčastní oficiálních aktivit Svazu čínských spisovatelů. Jen Lien-kche v minulosti získal dvě nejvyšší čínská literární ocenění, byl také mezi finalisty Man Bookerovy mezinárodní ceny pro rok 2013.
Jenova díla byla přeložena do řady jazyků, v Česku zatím vyšla jeho satira z vojenského prostředí Služ lidu! (BB/art, 2008) a román Čtyři knihy, který se odehrává v době "velkého skoku" – Maovy zničující hospodářské kampaně a následného hladomoru, který si vyžádal životy desítek milionů lidí (Verzone, 2013). Nejprodávanější autorovou knihou ale není román, ale sbírka esejů, prodalo se jí přes půl milionu výtisků.
"Udělujete cenu jednomu z nádeníků, kteří zakusili muka a utekli, aby o tom podali zprávu, udělujete cenu slepci, který jde nocí a svítí baterkou na cestu. Díky tomu světlu může každý, kdo vnímá temnotu, chovat víru ve světlejší časy; díky tomu světlu si mohou lidé uvědomit existenci temnoty a vyhnout se utrpení. Ten nádeník a slepec mohou na své noční cestě se zprávou posvítit těm, kdo procházejí kolem, byť by to byl jen krátký kousek cesty," děkoval ve středu Jen Lien-kche Společnosti Franze Kafky.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist