Autorům od poloviny 20. století po současnost se chce věnovat nová galerie v Praze na Vinohradech, pro niž si její zakladatelé zvolili název Nová galerie. Začíná výstavou Start, na které vystavují Lukáš Rittstein, Martin Mainer, František Matoušek, Jiří David, Jan Knap, Jakub Špaňhel a Adam Štech. Galerie plánuje desítku výstav do roka, sídlí na adrese Balbínova 26.

"Prostor pro galerii jsem si všimla asi před půl rokem, když tu končila asijská restaurace. Uvažovala jsem o galerii už delší dobu a tahle se mi líbila, protože naproti mám vlastní ateliér," řekla začínající galeristka Nina Hedwic.

Novou výstavu chce pořádat každý měsíc, zatím budou prodejní, když se prý najde jiný zdroj financování galerie, bude uvažovat i o jiném konceptu výstav. Rozsáhlé a členité prostory galerie umožňují i prezentaci rozměrnějších děl, jako jsou třeba plastiky Lukáše Rittsteina nebo obrazy Martina Mainera a Jakuba Špaňhela.

"Nová galerie je prostorem pro systematickou prezentaci a podporu špičkového českého umění u nás i v zahraničí, prezentující nejvýznamnější hodnoty českého výtvarného umění. Při výběru zastoupených autorů je kladen důraz na kvalitu, výjimečnost a jedinečnost tvorby a osobnosti autora," píše o galerii její zakladatelka Hedwic.

Dodává, že galerie je založena na několikaleté a dlouhodobé spolupráci se zastoupenými autory. Pilířem galerie je podle její zakladatelky obchodní a výstavní činnost, doplňkem je také poradenská, pedagogická a vydavatelská činnost.

První výstava potrvá do 23. listopadu, otevřeno je v úterý a ve čtvrtek od 10.00 do 18.00 a v sobotu od 11.00 do 15.00, případně dle domluvy.