Do konce listopadu bude znám nový šéf činohry Národního divadla. Tím se stane jeden z trojice David Drábek, Daniel Špinar a Ivan Krejčí.

Tyto tři kandidáty oslovil ředitel divadla Jan Burian, nyní bude každý muset zpracovat koncepci. Na jejím základě pak nového uměleckého ředitele činohry v uzavřeném výběrovém řízení doporučí komise složená z členů garanční rady doplněné o praktické divadelníky. Jejich rozhodnutí bude muset Burian potvrdit. Ještě příští rok činohru povede Michal Dočekal, jeho nástupce by měl začít úřadovat od sezony 2015/2016.

„Každý z těch režisérů je výrazná osobnost s vlastním divadelním rukopisem. To znamená, že volba jednoho z nich znamená i směr, kterým se bude činohra Národního divadla dále rozvíjet,“ komentuje pro HN divadelní kritička Marie Reslová.

Divadelní poetice, kterou vyznává stávající šéf činohry Michal Dočekal, je podle ní nejbližší práce Daniela Špinara. „Ostatně Dočekal si ho před časem také sám vybral jako stálého režiséra činohry, kam Špinar nastoupil v září,“ připomíná Reslová. Špinar momentálně pro Stavovské divadlo zkouší inscenaci Othella.

Změna na vedoucí pozici čeká také balet Národního divadla, kde se spekuluje o bratrech Bubeníčkových, primabaleríně Darii Klimentové či Filipu Barankiewiczovi ze stuttgartského baletu. Stávající šéf baletu Petr Zuska skončí o rok později než Dočekal, balet tedy nové vedení bude mít až od sezony 2016/2017. Jména obou uměleckých šéfů chce Národní divadlo vybrat ještě do konce letošního roku.

Dva kandidáti na post šéfa činohry již v Národním divadle představení režírovali. Daniel Špinar tu vloni uvedl inscenaci Ze života hmyzu bratří Čapků, před třemi roky pak ve Stavovském divadle režíroval černou komedii Být, či nebýt.

KDO VYBERE ŠÉFA ČINOHRY

Jiří Šesták, ředitel Jihočeského divadla a senátor

Stanislav Moša, ředitel Městského divadla Brno

Eva Kejkrtová Měřičková, ředitelka Dejvického divadla

Milan Uhde, dramatik

Jan Hančil, rektor AMU

David Drábek v minulé sezoně inscenoval hru Jedenácté přikázání, momentálně pro Laternu Magiku připravuje Podivuhodné cesty Julese Verna, jež budou mít premiéru v únoru. 

„Drábek dělá moderní autorské divadlo. Většinu her, které režíruje, si také sám píše nebo zásadním způsobem adaptuje klasické texty. I on už jednu úspěšnou zkušenost z práce v Národním divadle má a mohl by na Dočekalovu éru dobře navázat,“ soudí Marie Reslová.

Ivan Krejčí momentálně působí jako umělecký šéf ostravské Komorní scény Aréna. „Pod jeho vedením divadlo staví inscenace na tradičněji pojaté formě a psychologickém herectví,“ dodává Reslová. Podle ní všichni tři oslovení kandidáti na šéfa činohry patří k tvůrcům, jejichž práci divadelní kritika vysoce oceňuje.

Související