Společnost Petrof Hradec Králové, která je předním evropským výrobcem pian a klavírů, by chtěla posílit pozice v Číně. Poptávka po nástrojích Petrof v posledních letech v Číně roste a podle firmy se to projevilo i na říjnovém veletrhu Music China v Šanghaji. Uvedla to prezidentka firmy Zuzana Ceralová Petrofová. Loni firma Petrof založila dceřinou společnost v Hongkongu, od roku 2010 má kancelář v Šanghaji.

"Na letošním veletrhu v Šanghaji jsme naši pozici v zemi nebeského draka utužili a vrátili jsme se s dalšími lukrativními zakázkami, včetně objednávek na nástroje ze speciální kolekce," uvedla Ceralová Petrofová. Petrof je po americkém výrobci Steinway druhou nejdováženější značkou pianin a klavírů do Číny. Na veletrhu firma podle Ceralové Petrofové navázala i kontakty s prodejci z Macaa a registrovala poptávky z Indie a Egypta. V zahraničí má Petrof ještě dceřinou společnost ve Spojených státech, které byly v minulosti významným odbytištěm podniku. Dosud utlumený americký trh se podle Ceralové Petrofové začíná postupně vzpamatovávat.

HOSPODAŘENÍ PETROFU
  2010  2011  2012  2013 
Tržby (mil. Kč) 183 213 220 211
Zisk (mil. Kč) -2,3 +27,6 +9 +8,1
Prům. zaměstnanců 186 195 213 219

Zdroj: výroční zprávy Petrof s.r.o.

Petrof vyváží do více než 60 zemí a soustřeďuje se na východní trhy. Loni Petrof vykázal pokles tržeb o 4,5 procenta na 211 milionů korun, téměř 90 procent tržeb firmy pocházelo z exportu, vyplývá z údajů ve výroční zprávě firmy. Zisk společnosti loni dosáhl 8,1 milionu korun po devíti milionech korun předloni. Ve firmě pracuje přes 200 lidí.

Ceralová Petrofová, která je představitelkou páté generace rodiny Petrofů, drží ve společnosti rozhodující podíl 77 procent. Od letošního léta již není její podíl zatížený zástavním právem od financující banky. Zástavního práva se letos vzdala Raiffeisenbank, předtím od roku 2004 do roku 2012 měla podíl v zástavě ČSOB.