Malé náměstí u komplexu Quadrio, který byl v pátek otevřen nad pražskou stanicí metra Národní třída, zdobí jedenáctimetrová socha Franze Kafky od umělce Davida Černého. Je rozdělena na dvaačtyřicet pater, které se díky motorovému pohonu otáčí nezávisle na sobě. Socha, která je zároveň strojírenským dílem, váží celkem 39 tun. Investor za ni zaplatil 30 milionů korun. Na další čtyři miliony korun vyšly skleněné plastiky Maxima Velčovského ve foyer kancelářské části projektu.

"Od prvopočátku se uvažovalo, že na této piazze bude nějaké umělecké dílo. Oslovili jsme několik umělců a nakonec jsme vybrali Davida Černého, který nám představil tři různé návrhy. Z nich jsme vybrali tento nápad," řekl Igor Klajmon z realitní skupiny CPI Property Group miliardáře Radovana Vítka, která stavbu Quadria zaplatila. "Až doba a uživatelé ukážou, jestli se to bude líbit," dodal Klajmon.

VÍTKOVO QUADRIO

Budovu komplexu Quadrio projektoval ateliér Cigler Marani Architects. Jediným investorem projektu Quadrio je CPI Property Group miliardáře Radovana Vítka. Stavba začala 10. července 2012 a skončila letos 1. října. Celkové náklady činily 3,1 miliardy korun.

Od Maxima Velčovského je ve vstupní hale kancelářské části skleněné sousoší Dobří Duchové. Má připomínat, že v těchto místech dříve stály domy U Černého koně, U Bílého lva a U Bílé boty. "Jednotlivé skleněné plastiky byly nejprve vyrobeny z drátové konstrukce a poté osázeny černými nebo opálovými koulemi z ručně foukaného hutního skla," popsal sousoší Václav Koukolíček ze společnosti Lasvit, která se na výrobě podílela. Například na černého koně, který má na délku přes tři metry, bylo použito přes šest tisíc černých koulí v šesti velikostech v průměru od 14 po 100 milimetrů.

Ve středu komplexu je pak umístěn další dekorační prvek – pulsující srdce. "Na návrh Jiřího Mácy a Ondřeje Karpiána jsme symbol našeho domu Quadrio přeměnili na srdce," podotkl Klajmon. Lasvit se podílel také na recepčním pultu v obchodní části projektu. Použil systém navržený designéry Peterem Olahem a Larsem Kemperem. Tvoří ho sedm skleněných panelů z plochého skla zdobeného ručním broušením. Panely jsou po obvodu nasvíceny LED pásky, které lze programovat a měnit jejich barvy.