Před 14 lety umělecká skupina Rafani přemalovala Lennonovu zeď nazeleno. Nyní něco podobného učinila skupina studentů nazvaná Pražská služba. Ti v noci z 16. na 17. listopadu zeď na pražském Velkopřevorském náměstí, patřící k zahradě Řádu maltézských rytířů, přebílili. Na zdi studenti nechali jen nápis Wall Is Over (Zeď skončila), od té doby se na místě objevují nové nápisy. Případ již prošetřuje policie.
Nový nápis na zdi parafrázuje název skladby Happy Xmas (War Is Over), tedy Šťastné Vánoce (Válka skončila), kterou roku 1971 nahráli John Lennon s Yoko Ono. "Nechtěli jsme přetírat něčí nápisy, ale dát prostor pro nové. Zeď už sloužila jen jako turistická atrakce a staré nápisy už byly vyprázdněné. Je to v duchu myšlení Johna Lennona. Dali jsme prostor pro svobodné vyjádření dalším lidem," uvedl Jan Dotřel za uměleckou skupinu. Tu prý tvoří několik studentů uměleckých škol do věku 30 let. Na projektu se podílelo zhruba 15 lidí, studenti tvrdí, že na místě byli několik hodin, a dokonce i diskutovali s kolemjdoucími.
Zástupci Řádu maltézských rytířů byli událostí podle České televize rozrušeni i proto, že se nápis objevil v předvečer 17. listopadu. Obrátili se již na policii, která případ prověřuje. "Mohu potvrdit, že jsme krátce před polednem obdrželi podání od majitele zdi," potvrdil mluvčí policie Tomáš Hulan. Podle jeho slov se může jednat maximálně o přestupek, a to buď proti občanskému soužití, nebo proti majetku. "To bude předmětem prošetření," dodal.
O trestný čin sprejerství se prý nejedná, zeď je k němu v podstatě určena. "Praha 1 proti sprejerství bojuje, ale Lennonova zeď má svoji symboliku. Je to takové sprejerství naruby," potvrdila mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.
Studenti přebílili Lennonovu zeď v Praze, je to prý v Lennonově duchu



Když zeď roku 2000 přemalovala skupina Rafani, s maltézským řádem prý o akci hovořila, nakonec ji ale uskutečnila bez jeho vědomí. Za to, že zeď přetřeli zelenou barvou a doprostřed umístili nápis „láska“, museli členové Rafanu zaplatit opravu. „Tehdy to pro nás mělo široký kritický obsah. Upozornili jsme na to, že Lennonova zeď byla po rekonstrukci uměle vytvořena, představovala nepravou modlu. Snažili jsme se poukázat na falešné symboly tím, že to bylo hlavní místo, kam se vodili turisté," řekl ČT Luděk Rathouský, jeden z Rafanů.
Ti v dobovém prohlášení z roku 2000 přemalování zdi označovali především za protest proti opoziční smlouvě a obecnému úpadku hodnot. Když byla zeď opět vrácena do původního stavu, pražský primátor Jan Kasl ji prohlásil za součást folkloru.
Lennonova zeď patří k Maltézské zahradě. První nápisy a básničky se v jejím okolí začaly objevovat již začátkem 70. let minulého století, památník tu vznikl ale až v polovině prosince roku 1980 v reakci na zastřelení Johna Lennona. „První podoba symbolického náhrobku byla jednoduchá. Neznámý autor napsal křídou nápis Za Johna Lennona a nad ním nakreslil kříž. Na místě přibyly záhy svíčky, květiny a fotografie zastřeleného zpěváka,“ jak v časopisu Dějiny a současnost popsal historik Petr Blažek.
Roku 1981 režim nechal zeď poprvé přemalovat zelenou barvou, to se později opakovalo ještě několikrát. Po revoluci se chátrající zeď rozhodl opravit Řád maltézských rytířů, souhlasil také s návrhem takzvaného Mírového klubu Johna Lennona, aby na zdi malíř František Flašar vytvořil Lennonův portrét.
Studenti přebílili Lennonovu zeď v Praze, je to prý v Lennonově duchu



Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist