Německá ministryně kultury Monika Grüttersová přesvědčila rozpočtový výbor Bundestagu, tedy Německého spolkového sněmu, že je nutné navýšit výdaje na kulturu. Ty příští rok stoupnou o 118 milionů eur, což představuje nárůst 4,26 procenta, informovala agentura dpa.

Celkový státní rozpočet na kulturu tak v Německu příští rok bude 1,34 miliardy eura, dalších 200 milionů eur stát vyčlení na stavbu nového Muzea moderního umění v Berlíně. Další částky na kulturu pak jako obvykle poskytnou jednotlivé spolkové země a města. „Je to politický signál všem kulturním lídrům i politikům, aby ani v době finančních obtíží neškrtali v kultuře,“ vzkázala ministryně.

Z nově přidělených peněz bude těžit například Židovské muzeum v Berlíně, které obdrží 20 milionů eur navíc. Za ně zřídí novou stálou expozici. Zvýší se rozpočty také muzea Bauhaus ve městě Dessau, muzea ve Frankfurtu či souboru Tanztheater Wuppertal, jež vedla tanečnice a choreografka Pina Bauschová. Německé ministerstvo zahraničí dále o 16,6 milionu eur navýší příspěvek obecně prospěšnému spolku Goethe-Institutu, jež má pobočky v Německu i v zahraničí včetně Česka.

Příští rok naopak v Německu klesne  podpora filmů, místo 60 milionů bude stát filmařům rozdělovat pouze 50 milionů eur.