Počet prodaných elektronických knih v Česku stále roste. V loňském roce se jich na českém trhu prodalo asi 450 tisíc kusů oproti 200 tisícům o rok dřív. Uvádí to zpráva o českém knižním trhu 2013/2014, kterou ve středu zveřejnil Svaz českých knihkupců a nakladatelů. Lidé si ale podle něj zřejmě významnou část e-knih pořizují nelegálně.

Podle odhadů uvedených ve zprávě svazu se letos prodá v Česku až milion elektronických knih. Přesto jejich podíl na celkovém knižním trhu činí asi jen 1,67 procenta. V Británii podíl elektronických knih činí 25 procent trhu, v Německu deset procent, v USA téměř pět procent a v Polsku jedno až dvě procenta, uvádí zpráva.

Počet prodaných e-knih je podle svazu v příkrém rozporu s počtem čtecích zařízení, která Češi mají. V ČR je v současnosti asi půl milionu čteček elektronických knih a více než milion tabletů. "I když přičteme knihy zakoupené v zahraničí a knihy, které čtenář dostal legálně zdarma, výsledný nepoměr je zjevný a s velkou pravděpodobností je jeho příčinou nelegální sdílení knih," uvádí zpráva. Velká část nelegálního sdílení jde na vrub knihám, které nejsou legálně v e-podobě k dispozici.

Průměr ceny elektronické knihy v Česku se pohybuje kolem 120 korun bez DPH. Elektronické knihy vydávalo v roce 2013 v ČR přibližně 220 nakladatelů, celková produkce do konce roku 2013 dosáhla přibližně 10 tisíc titulů. Mezi čtečkami mají největší podíl Kindle od společnosti Amazon a čtečky od firmy PocketBook. Podíl ostatních výrobců na trhu v ČR je marginální.

Údaje o celkovém objemu knižního trhu v ČR podle svazu nejsou k dispozici – Český statistický úřad tato data nezjišťuje a neexistuje ani jiná systematická evidence prodejů knih. Výroční zpráva proto vychází z odhadu ze zveřejněných obratů knižních distribucí a nakladatelů. Prodej v koncových cenách v kamenných obchodech i e-shopech vychází na přibližně 7,2 miliardy korun včetně DPH, což je přibližně stejně jako v roce 2012 a mírně více než v roce 2011 (sedm miliard). Odhadované mírné zvýšení jde podle autorů zprávy jen na vrub postupnému zvyšování DPH.

Celkově knižní trh roku 2013 při přetrvávajícím útlumu zachraňovala jednak úspěšná předvánoční sezona, jednak prodejně mimořádně úspěšná trilogie Fifty Shades – Padesát odstínů šedi, která přispěla k celkovým ročním tržbám přibližně dvěma procenty. Také průměrná cena jedné knihy je pouze odhadovaná a činí asi 240 korun. V roce 2013 klesl počet nakladatelů, kteří vydali aspoň jednu knihu. Loni jich bylo 2553, v roce 2012 jich bylo 2663 a v roce 2010 ještě 2769.