Profesionální scény z Německa, Lucemburska a Rakouska se představí v programu Pražského divadelního festivalu německého jazyka, jehož 19. ročník začal dnes ve Stavovském divadle. Thalia Theater z Hamburku uvedlo inscenaci Fronta – Na západní frontě klid, kterou připravil belgický režisér Luk Perceval. Reprízu bude mít v sobotu. Představení, označované za nejvýznamnější scénický příspěvek německého divadla ke 100. výročí první světové války, mělo premiéru v polovině března. Vzniklo podle románů Ericha Marii Remarquea, Henriho Barbusse (Oheň) a dobových dokumentů. Jedenáct herců v něm mluví německy, francouzsky, anglicky a vlámsky.

"Tato inscenace je rekviem pro neznámého vojína, není to divadelní hra v klasickém slova smyslu. Pro mě stojí v popředí zkušenost tehdejšího člověka a představa, že sdílíme jeho bolest," řekl režisér o inscenaci. Nabízí hlasy a dojmy, které vyjadřují bolest nad něčím, co se člověka zmocní a nedá se vysvětlit. V určitém okamžiku se rozběhne logika války a přestanou platit argumenty. "Proto také máme všichni takový strach z toho, co se právě odehrává na Ukrajině," dodal.

Perceval představil již v Praze v rámci přehlídky dvě své inscenace. V roce 2000 dvanáctihodinovou kompozici ze Shakespearových her Schlachten (Do krve!) v provedení hamburského Schauspielhausu a o tři roky později Shakespearova Othella, kterého představili členové souboru Münchner Kammerspiele.

Šéfdramaturg Petr Štědroň připomněl, že během festivalových dnů vystoupí na sedmi pražských scénách devět divadelních souborů z Německa, Rakouska, Švýcarska a Lucemburska. Akce vyvrcholí na jevišti Divadla na Vinohradech produkcí Münchner Kammerspiele nazvanou Gasoline Bill. Předseda správní rady Česko-německého fondu budoucnosti Albrecht Schläger v programu upozornil na jedinečnost dramaturgie festivalu, jejíž zásluhou do Česka přijíždějí nejaktuálnější, nejlepší a nejdiskutovanější divadelní projekty.

Festival, jehož generálním partnerem je Česko-německý fond budoucnosti, získal letos od Prahy podporu 3,1 milionu korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist