Do Prahy příští týden přijede Lutz Seiler, letošní laureát Německé knižní ceny, kterou získal za svůj román Kruso. Seiler vystoupí v pondělí 8. prosince večer v pražském Goethe-Institutu, kde bude o knize hovořit s německým literárním kritikem Helmutem Böttigerem. Debata bude simultánně tlumočená, informovali v úterý zástupci institutu.

Seilerův román se odehrává na baltském ostrově Hiddensee, kam se i v posledních měsících existence NDR uchylovali hippies, idealisti či disidenti. Po jejich vzoru na ostrov míří i mladý student literatury Edgar Bendle, který se tu posléze seznámí s "králem" všech, kdo na Hiddensee přicestovali za prací - mužem jménem Kruso. Toho autor knihy částečně modeloval po Robinsonu Crusoeovi.

„Děj románu se odehrává v roce 1989, jeho dozvuky však směřují až do současnosti“, tvrdí Eva Vondálová, vedoucí knihovny Goethe-Institutu. Ta v tiskové zprávě připomněla, že od udělení Německé knižní ceny, jež byla vyhlášena letos v říjnu na Frankfurtském knižním veletrhu, se román Kruso stále drží mezi nejprodávanějšími německými tituly.

Podle kritika Helmuta Böttigera, který bude pondělní debatu v Goethe-Institutu moderovat, Seiler ve svém románu prověřuje hranice osobní svobody v prostředí společenského útlaku. "Kniha je však především literárně odvážným činem, který nevídaným způsobem spojuje politicky realistické světy s těmi surrealistickými a groteskními a to vše pak dovádí do zcela osobitého estetického celku“, dodal Böttiger. Ten Seilera do svého pořadu o německé literatuře doporučil ještě předtím, než autor Německou knižní cenu získal.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist