Do Prahy příští týden přijede Lutz Seiler, letošní laureát Německé knižní ceny, kterou získal za svůj román Kruso. Seiler vystoupí v pondělí 8. prosince večer v pražském Goethe-Institutu, kde bude o knize hovořit s německým literárním kritikem Helmutem Böttigerem. Debata bude simultánně tlumočená, informovali v úterý zástupci institutu.

Seilerův román se odehrává na baltském ostrově Hiddensee, kam se i v posledních měsících existence NDR uchylovali hippies, idealisti či disidenti. Po jejich vzoru na ostrov míří i mladý student literatury Edgar Bendle, který se tu posléze seznámí s "králem" všech, kdo na Hiddensee přicestovali za prací - mužem jménem Kruso. Toho autor knihy částečně modeloval po Robinsonu Crusoeovi.

„Děj románu se odehrává v roce 1989, jeho dozvuky však směřují až do současnosti“, tvrdí Eva Vondálová, vedoucí knihovny Goethe-Institutu. Ta v tiskové zprávě připomněla, že od udělení Německé knižní ceny, jež byla vyhlášena letos v říjnu na Frankfurtském knižním veletrhu, se román Kruso stále drží mezi nejprodávanějšími německými tituly.

Podle kritika Helmuta Böttigera, který bude pondělní debatu v Goethe-Institutu moderovat, Seiler ve svém románu prověřuje hranice osobní svobody v prostředí společenského útlaku. "Kniha je však především literárně odvážným činem, který nevídaným způsobem spojuje politicky realistické světy s těmi surrealistickými a groteskními a to vše pak dovádí do zcela osobitého estetického celku“, dodal Böttiger. Ten Seilera do svého pořadu o německé literatuře doporučil ještě předtím, než autor Německou knižní cenu získal.