Vraždy v kruhu je název seriálu České televize, který podle scenáristky a autorky knižní předlohy Ivy Procházkové natočil režisér Ivan Pokorný. Do hlavní role obsadil Ivana Trojana. Další postavy vytvořili například Richard Krajčo, Hana Vagnerová, Simona Stašová, Týna Průchová, Adéla Petřeková a Marek Němec. Seriál se na obrazovce objeví od 5. ledna.

Na úterní projekci v Praze charakterizoval producent Jan Štern tento projekt jako detektivku klasického společensko-psychologického charakteru připomínající severské seriály. Dvanáct příběhů zla přitom nepřinese divoké střílečky ani chladnou analytickou práci laboratoří či souhru širokého týmu neosobních kriminalistů. Jejich středem je silná osobnost hlavní postavy - majora Holiny.

"Holina není drsňák, ale řídí se svou intuicí. Během své práce pochopil, že zločin vyrůstá stále ze stejného podhoubí, že je ve své rozmanitosti prostý," popsala svého hrdinu Procházková. Úvahy o pohnutkách vraha ho v průběhu profesní kariéry přivedly dokonce i k astrologii. Chápe ji jako psychologický rozbor osobnosti, což mu pomáhá úspěšně sledovat stopy zločinu.

Diváci se spolu s vyšetřovateli dostanou do všech možných zákoutí společenského i politického života. Společně v každém z dílů řeší jeden případ násilné smrti. Záhadné vraždy jsou navíc volně propojeny se znameními zvěrokruhu.

Podle Trojana je jeho hrdina inteligentní chlapík, který umí dávat věci do souvislostí a oplývá velkým talentem pro policejní profesi. "Je to člověk, který je zkušený, umí vycházet z důkazů, ale zároveň dává na svou intuici, kterou s velkým psychologickým záběrem rozvíjí. I ten zájem o tu astrologii bere jako inspiraci," řekl Trojan, který se sám skutečně té fundované astrologie trochu bojí. "Nechci vědět, co mě čeká nebo kde dělám chyby - jsem v tom zdrženlivý," dodal.

Scenáristka Iva Procházková prý původně napsala jenom jeden příběh jako samostatnou detektivku. Pak jí bylo nabídnuto, aby vytvořila celý seriál - dvanáct vražd, dvanáct dílů a dvanáct znamení zvěrokruhu.

"Moderní astrologie je v podstatě analýzou osobnosti. Má hodně společného s psychologií a dobrý psycholog se k ní netváří odmítavě, zatímco dobrý astrolog naopak využívá psychologii. V našem seriálu proto nemáme policejního psychologa, který vytváří profil pachatele, ale psycholožku-astroložku, která je přítelkyní vrchního komisaře, případy s ním konzultuje a hledají společně motivace, které ke zločinům mohly vést," řekla Procházková.