Film Ida, který natočil polský režisér Pawel Pawlikowski, v sobotu získal hlavní cenu Evropské filmové akademie. Na slavnostním večeru, který byl uspořádán v lotyšské Rize, převzal polský tvůrce cenu za nejlepší film, režii i scénář. Film o dramatických osudech polské jeptišky označila za nejlepší také divácká porota.

Předávání cen zahájil v budově lotyšské Národní opery před tisícovkou pozvaných hostů předseda EFA, německý režisér Wim Wenders, a předsedkyně správní rady, kterou je polská režisérka Agnieszka Hollandová. Cenu za nejlepší evropský film polský režisér převzal z rukou norské herecké hvězdy Liv Ullmannové.

Hlavní vítěz večera Pawlikowski, který od počátku 70. let žije v Londýně, je tvůrcem dobře známým i v Česku. Film Ida představil na letošním karlovarském filmovém festivalu a předloni byl hostem Febiofestu.

Dramatický příběh polské jeptišky, která se dozvídá o svém židovském původu, vznikl v koprodukci Polska, Dánska, Francie a Británie. Scénář líčí existenciální konfrontaci mladé ženy s její starší příbuznou, zapálenou komunistkou, která jako soudkyně v 50. letech posílala odsouzence na smrt.

Ocenění pro nejlepšího herce si z Rigy odnáší Timothy Spall za titulní roli ve filmu režiséra a scenáristy Mika Leigha Mr. Turner, životopisném dramatu excentrického britského malíře J. M. W. Turnera. Sedmapadesátiletý britský herec, který si zahrál ve filmech režisérů Clinta Eastwooda nebo Bernarda Bertollucciho, si letos za svůj výkon v roli malíře Turnera odnesl i cenu pro nejlepšího herce na mezinárodním festivalu v Cannes.

Titul nejlepší evropské herečky roku si podle porotců zasloužila Francouzka Marion Cotillardová za výkon ve filmu Dva dny, jedna noc, který se do české distribuce dostal minulý týden. Slávu si devětatřicetiletá umělkyně vydobyla hlavně v roce 2007 za roli Edith Piaf ve stejnojmenném filmu. Její letošní film vypráví o zoufalé snaze depresivní dívky Sandry udržet si s podporou kolegů zaměstnání v solární elektrárně.

Nejlepší letošní evropskou komedií je podle poroty italský snímek Mafie vraždí jenom v létě režiséra Pierfranceska Diliberta. Mezi dokumenty zvítězil německo-rakouský snímek Master of the Universe (Pán světa) zprostředkující pohled do emotivního a krutého světa investičních bankéřů. Trofej pro nejlepší animovaný film si odnesl italský film L'arte della felicita (Umění štěstí).

Cenu za přínos světové kinematografii převzal britský herec, scenárista a režisér Steve Rodney McQueen, za celoživotní dílo ocenila akademie francouzskou režisérku Agnés Vardaovou.

Český zástupce se do nominací letos nedostal. Z širší nominace do finále totiž neprošel snímek Fair Play režisérky a scenáristky Andrey Sedláčkové, který vypráví příběh o státem řízeném dopingu mezi sportovci 80. let v bývalém Československu.

Vítězové Evropských filmových cen 2014

 

Nejlepší film

Ida (Polsko/Dánsko), režie Pawel Pawlikowski

Nejlepší komedie

Mafie vraždí jenom v létě (Itálie), režie Pierfrancesco Diliberto

Nejlepší režie

Pawel Pawlikowski – Ida

Nejlepší herec

Timothy Spall – Mr. Turner

Nejlepší herečka

Marion Cotillardová – Dva dny, jedna noc

Nejlepší scénář

Paweł Pawlikowski a Rebecca Lenkiewiczová – Ida

Nejlepší dokument

Master of the Universe (Pán vesmíru) – Německo/Rakousko, režie Marc Bauder

Nejlepší animovaný film

L'arte della felicit? (Umění být šťastný) – Itálie, režie Alessandro Rak

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist