Kresba malířky Toyen s názvem Sen se na nedělní aukci v Praze prodala za 580 tisíc korun, které za ni zaplatí kupec včetně dvacetiprocentní aukční přirážky. Vyvolávací cena byla 140 tisíc korun. Kresba tuší a akvarelem je přípravnou kresbou k obrazu Sen, který se před týdnem v jiné pražské dražbě prodal za 13,6 milionu korun, s aukční přirážkou za 17 milionů. V neděli prodaná kresba dokládá, jak se u autorky rodila myšlenka na její významný obraz.

O výsledcích dražby informovali zástupci aukční síně European Arts. Kresba Toyen patřila v aukci mezi dvě desítky položek ze sbírky malíře Rudolfa Kremličky, jedné z nejvýraznějších osobností meziválečné avantgardy, a jeho bratra Ludvíka. V případě Toyen jde o druhou nejvýše vydraženou kresbu autorky v historii českých aukcí. Kresba Sen patřila malířovu bratrovi Ludvíkovi, který ji získal až po Rudolfově předčasné smrti (Rudolf zemřel v roce 1932).

Linoryt Josefa Čapka Dívka z téže sbírky se dnes vyvolával za 30 tisíc korun. Utkalo se o něj pět zájemců, kteří dražili po telefonu. Ti vyhnali jeho cenu až na 250 tisíc korun včetně aukční přirážky. Jedná se o autorův rekord v grafických dílech, který se tímto více než zdvojnásobil, uvedla aukční síň.

S velkým cenovým nárůstem změnila majitele také další práce Toyen ze sbírky bratří Kremličků, Surrealistická krajina (akvarel, tuš na papíře) z roku 1937. Vyvolávala se za 40 tisíc korun a nový majitel ji získal za 145 tisíc korun včetně přirážky.

Z děl, jež nepatřila do sbírky bratří Kremličků, byl v aukci mimo jiné kvaš Josefa Lady Zimní náves (1951). Jeho cena se zvedla ze 420 tisíc korun na 730 tisíc korun také včetně přirážky.