Rekordních 36,56 milionu korun v českých kinech za první víkend promítání utržil film Hobit: Bitva pěti armád. Podle údajů Unie filmových distributorů jej celkem v 147 tuzemských kinech vidělo téměř 240 tisíc diváků. Zatímco v tržbách tak jde o naprostý rekord tuzemských kin, v počtu diváků Hobit na první místo nedosáhl. S výsledkem 248 tisíc diváků za premiérový víkend na něm z roku 2010 zůstává film Harry Potter a Relikvie smrti. 

Třetímu a závěrečnému dílu fantasy ságy Hobit, kterou režisér Peter Jackson natočil dle předlohy J. R. R. Tolkiena, se ale přes víkend dařilo nejen v Česku. Podle údajů časopisu Hollywood Reporter na celkem 38 zahraničních trzích utržil dohromady 117,6 milionu dolarů, což je mimo severoamerická kina lepší výsledek, než jakého dosáhly oba první díly Hobita.

Bitvě pěti armád o víkendu výrazně pomohly projekce v IMAX kinech, v Evropě a na Blízkém východě se totiž hrál celkem v 160 sálech vybavených technologií IMAX, kde utržil 6,4 milionu dolarů.

Významný úspěch film zaznamenal také v Německu, kde mu 1,46 milionu diváků pomohlo k tržbám ve výši 19,5 milionu dolarů. V porovnání s druhým dílem jde v Německu o 22 procent lepší výsledek, oproti prvnímu dílu o 15 procent. O film byl zájem i v Rusku, kde utržil 13,4 milionu dolarů a podle společnosti Warner Bros. se stal nejúspěšnějším snímkem, který kdy poslala do ruských kin. Z dalších trhů se Hobitovi o víkendu dařilo také ve Velké Británii (15,2 milionu dolarů), v Brazílii i v Mexiku (v obou shodně 17,9 milionu dolarů) či ve Francii (14,5 milionu).

Nyní budou Warner Bros. napjatě čekat, jaké výsledky Hobit udělá na dvou největších filmových trzích světa, kam teprve zamíří – ve středu bude mít premiéru v amerických kinech, v Číně se kvůli státní regulaci zahraničních filmů začne hrát až 23. ledna. Na třetí díl Hobita nyní kvůli zpožděné premiéře stále čekají také diváci v Itálii, Španělsku, Jižní Koreji či v Austrálii.

Zatímco čeští diváci jsou oproti těm americkým v Hobitovi napřed, Američané zase o víkendu s předstihem viděli velkorozpočtový film Exodus: Bohové a králové. Ten na základě starozákonních příběhů jako akční snímek natočil režisér Ridley Scott. Právě tento film byl přes víkend nejnavštěvovanějším v amerických a kanadských kinech, kde utržil dohromady 24,5 milionu dolarů. Poprvé od premiéry tak na druhé místo odsunul snímek Hunger Games: Síla vzdoru 1. část a rodinný film Tučňáci z Madagaskaru. V Česku bude mít Exodus premiéru den po Štědrém dni.

První díl trilogie Hobit: Neočekávaná cesta do českých kin vstoupil v prosinci 2012, o rok později následoval snímek Hobit: Šmakova dračí poušť. V tabulce tuzemské návštěvnosti kin filmy skončily na pátém místě s 650 tisíci diváky a Šmakova dračí pouť na čtvrtém místě s 591 tisíci.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist