Pořadatelé filmového festivalu Berlinale oznámili, že v únoru ve světové premiéře uvedou nové snímky režisérů Terrence Malicka a Petera Greenawaye. Informovala o tom agentura AP. Festival, který proběhne ve dnech 5. až 15. února, je první z významných evropských filmových přehlídek. Porotě, která každoročně vybírá vítěze hlavní ceny zvané Zlatý medvěd, bude tentokrát předsedat režisér Darren Aronofsky.

Terrence Malick na festivalu představí snímek Knight of Cups, v němž účinkují Christian Bale, Cate Blanchettová, Natalie Portmanová či Antonio Banderas. Snímek je jako většina Malickových projektů obestřen tajemstvím, ví se o něm pouze to, že se má odehrávat v současném Los Angeles a vyprávět o „lidech, touhách, celebritách a excesech“. Christian Bale má ve filmu údajně hrát deprimovaného scenáristu.

FESTIVAL

Internationale Filmfestspiele Berlin 2015

Berlín, Německo

5. až 15. února 2015

Letos sedmdesátiletý Malick přitom mezi filmy dělal velké přestávky: od roku 1973, kdy debutoval snímkem Zapadákov, až do Stromu života v roce 2011 dokončil pouze pět filmů. Předloni ale režisér uvedl titul K zázraku a podle časopisu Hollywood Reporter má rozpracované ještě dva další snímky. Jeden z nich má vyprávět o milostných trojúhelnících a kromě Blanchettové s Portmanovou si v něm zahrají herečka Rooney Mara a Michael Fassbender. Film se bude zčásti odehrávat v kulisách hudebních koncertů pořádaných v texaském Austinu.

Režisér Peter Greenaway v únoru na Berlinale uvede svůj nový projekt nazvaný Eisenstein in Guanajuato. Ten vypráví o deseti dnech, které ruský avantgardní režisér Sergej Ejzenštejn roku 1931 strávil v Mexiku, kde se zamiloval a zřejmě si přebral spoustu zásadních myšlenek, jimiž se při své tvorbě v dalších letech řídil. „V době, kdy film umírá, je nutné oslavit jeho největšího praktika. Spousta problémů, jimž čelil Ejzenštejn již v roce 1931, se v branži objevily znovu,“ tvrdí Greenaway. Ten přípravné kresby k filmu vystavil již na letošní Letní filmové škole v Uherském Hradišti, kde převzal festivalovou trofej. Ejzenštejna ve filmu ztvární finský herec Elmer Back.

Z dalších premiér zatím Berlinale slibuje režijní debut guatemalského režiséra Jayro Bustamanteho nazvaný Ixcanul Volcano. Nový film As We Were Dreaming v Berlíně představí také německý režisér Andreas Dresen, jenž natáčel o životech pěti přátel v Lipsku po pádu Berlínské zdi.

O hlavní cenu bude na festivalu soutěžit dále Brit Andrew Haigh se snímkem 45 Years. Vypráví o ženě, která se chystá oslavit 45. výročí své svatby, když se dozví, že v ledovci v Alpách bylo nalezeno zachované tělo předešlé milenky jejího manžela. Ve filmu si zahrají Charlotte Ramplingová a Tom Courtenay.

Mimo hlavní soutěž se pak na Berlinale představí režisér Kenneth Branagh se svojí adaptací Popelky, v níž si zahrají Cate Blanchettová, Stellan Skarsgard či Helena Bonham Carterová.