Alžírský salafistický imám vyhlásil fatvu, tedy náboženský edikt, proti francouzsky píšícímu spisovateli Kámilu Daúdovi. Označil ho za nepřítele islámu a arabštiny a za příznivce sionismu, který urazil Boha i korán. Imám Abdalfattáh Hamadáš ve svém zdůvodnění napsal, že kdyby se Alžírsko řídilo islámským právem šaría, musel by být Daúd odsouzen za odpadlictví k trestu smrti.

Daúd se letos dostal mezi finalisty Goncourtovy ceny s románem Meursault, contre-enquete (Meursault, přešetření), napsaném na téma, jež zpracoval ve svém románu Cizinec Albert Camus. "Fatva nařizující mé zavraždění - podívejme, kam u těch lidí vede pocit beztrestnosti," sdělil Daúd k Hamadášovi a stoupencům fundamentalismu.
Salafisté prosazují návrat k raným formám islámu. V Alžírsku bojovali v 90. letech za ustavení státu řízeného podle islámského práva.

Hamadáš napadá za odklon od víry i členy vlády. Bojuje kromě jiného za zákaz alkoholu nebo nošení plavek na plážích. Daúd se podle něj provinil svými výroky v rozhovoru pro francouzskou televizi, kde kritizoval vztah muslimů k jejich náboženství.

Imám prohlásili, že spisovatel vede válku proti "Alláhovi, jeho Prorokovi, koránu a svatým hodnotám islámu". Fatvu proti Daúdovi vyhlásil tento týden a rozdmýchal tím ostrou debatu na sociálních sítích. V Alžírsku to obnovilo vzpomínky na 90. léta, kdy bylo zavražděno několik desítek intelektuálů na základě fatvy, která hlásala, že "ti, kdo bojují perem, musejí zahynout mečem".

V Alžírsku nyní vznikla velmi rychle petice žádající ministry spravedlnosti a vnitra, aby "stíhali osoby, jež podněcují k zabíjení a připomínají nejhorší chvíle Alžírska v boji proti GIA". GIA je zkratka pro Islámskou ozbrojenou skupinu, která bojovala ozbrojenými prostředky za zřízení islámského státu. V roce 1994 byla zakázaná, ale hlásily se k ní mnohé salafistické formace, které stále působí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist