Alžírský salafistický imám vyhlásil fatvu, tedy náboženský edikt, proti francouzsky píšícímu spisovateli Kámilu Daúdovi. Označil ho za nepřítele islámu a arabštiny a za příznivce sionismu, který urazil Boha i korán. Imám Abdalfattáh Hamadáš ve svém zdůvodnění napsal, že kdyby se Alžírsko řídilo islámským právem šaría, musel by být Daúd odsouzen za odpadlictví k trestu smrti.

Daúd se letos dostal mezi finalisty Goncourtovy ceny s románem Meursault, contre-enquete (Meursault, přešetření), napsaném na téma, jež zpracoval ve svém románu Cizinec Albert Camus. "Fatva nařizující mé zavraždění - podívejme, kam u těch lidí vede pocit beztrestnosti," sdělil Daúd k Hamadášovi a stoupencům fundamentalismu.
Salafisté prosazují návrat k raným formám islámu. V Alžírsku bojovali v 90. letech za ustavení státu řízeného podle islámského práva.

Hamadáš napadá za odklon od víry i členy vlády. Bojuje kromě jiného za zákaz alkoholu nebo nošení plavek na plážích. Daúd se podle něj provinil svými výroky v rozhovoru pro francouzskou televizi, kde kritizoval vztah muslimů k jejich náboženství.

Imám prohlásili, že spisovatel vede válku proti "Alláhovi, jeho Prorokovi, koránu a svatým hodnotám islámu". Fatvu proti Daúdovi vyhlásil tento týden a rozdmýchal tím ostrou debatu na sociálních sítích. V Alžírsku to obnovilo vzpomínky na 90. léta, kdy bylo zavražděno několik desítek intelektuálů na základě fatvy, která hlásala, že "ti, kdo bojují perem, musejí zahynout mečem".

V Alžírsku nyní vznikla velmi rychle petice žádající ministry spravedlnosti a vnitra, aby "stíhali osoby, jež podněcují k zabíjení a připomínají nejhorší chvíle Alžírska v boji proti GIA". GIA je zkratka pro Islámskou ozbrojenou skupinu, která bojovala ozbrojenými prostředky za zřízení islámského státu. V roce 1994 byla zakázaná, ale hlásily se k ní mnohé salafistické formace, které stále působí.