Poslední ročník přehlídky Pražské Quadriennale před třemi roky zaznamenal rekordních 40 tisíc návštěvníků. Příští rok pořadatelé akce, která představuje nejnovější trendy scénografie a architektonické práce s divadelním prostorem, očekávají účast ještě o 10 tisíc diváků vyšší. Přehlídka se totiž odehraje převážně v centru Prahy v pomyslném trojúhelníku mezi Staroměstským náměstím, Národním divadlem a Karlovým mostem. „Návštěvníky čeká světová moderní výstava zasazená do historického jádra metropole," uvedla Eliška Míkovcová z pořádajícího Institutu umění – Divadelního ústavu.

Quadriennale začne slavnostním večerem 17. června a zabývat se bude především sdíleným prostorem. Jednotlivé části přehlídky proto proběhnou například v opuštěném domě, barokním paláci, gotickém kostelu, galerii či v tunelu. Do veřejného prostoru budou zasazeny i pohyblivé expozice týkající se podtémat jako hudba, počasí či politika.

"Národní, studentské a architektonické expozice nebudou pouhou dokumentací scénografického procesu či jen záznamem inscenací. Promění se v živoucí jeviště, stanou se prostorem pro zážitek - scénografii,“ avizuje umělecká ředitelka akce Sodja Lotkerová. Podle ní budou některé expozice evokovat přírodní živly či odkrývat politický charakter místa. „Scénografie se během PQ představí jako komplexní prostředí, které dotváří také sám divák,“ dodala Lotkerová.

Do české expozice porota vybrala multimediální výstavu Prostor – Golem Cube režiséra Ivo Kristiána Kubáka. Ta mapuje divadelní představení, které se vloni odehrálo v pražské Vile Štvanice a za nějž divadelní spolek Tygr v tísni získal Cenu Josefa Balvína na Pražském divadelním festivalu německého jazyka. Instalace byla díky tomu letos na tři dny k vidění ve Vile Štvanice. V sekci zemí a regionů porota za Českou republiku vybrala projekt Jany Prekové věnovaný režisérovi Janu Nebeskému.

Komisaři jednotlivých výstav quadriennale budou příští rok Brit Simon Banham (počasí), brazilská designérka Aby Cohenová (politika), divadelní režisér Jiří Heřman (hudba), norský architekt a profesor scénografie Serge von Arx (prostor), islandská divadelnice Rebekka A. Ingimundardóttirová (tvůrci) a výtvarný umělec Tomáš Svoboda (předměty). Autorem architektonického a prostorového řešení je Zbyněk Baladrán, dětský program mají na starost Martina a Jan Svobodovi.

Samotné téma sdíleného prostoru vychází z tříletého mezinárodního projektu nazvaného SdílenýProstor, který sestává z různých sympozií, experimentálních výstav a vzdělávacího programu. Cílem projektu je vytvořit platformu pro výzkum současné scénografie a nahlížet ji jako hybatele při vytváření prostorových, ale i společenských vztahů. Kromě České republiky se akce účastní i muzea a školy ve Finsku, Itálii, Velké Británii, Polsku či Nizozemí.

Quadriennale příští rok obsáhne 64 národních expozic a na více než 100 míst slibuje přes 500 živých akcí. Ty zahrnou expozice jednotlivých zemí a regionů, výstavy divadelní architektury, studentské sekce, rodinné programy i akce, přednášky a workshopy ve veřejném prostoru. Při diskusích, dílnách, přednáškách a představeních se potkají diváci, studenti i profesionálové z oboru. Celá akce bude slavnostně zahájena 17. června a poběží do 28. června.

Pražské Quadriennale od roku 1967 mapuje a představuje nejnovější trendy scénografie i architektonické práce s divadelním prostorem. Jde o největší světovou akci zkoumající oblast scénografie v celé její šíři. Od scénického umění přes kostýmní, světelný a zvukový design až po nové scénografické přístupy, jako site-specific či pouliční performance. Quadriennale pořádá ministerstvo kultury a realizuje Institut umění – Divadelní ústav. Projekt byl podpořen z programu Kultura Evropské unie.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist