Přestože americký prezident Barack Obama se svým kubánským protějškem Raúlem Castrem v prosinci oznámili obnovení diplomatických vztahů, kubánská policie proti disidentům a umělcům stále postupuje stejně tvrdě jako předtím. Ukazuje to příklad kubánské umělkyně Taniy Bruguery, kterou úřady minulý týden zatkly dokonce třikrát. Poprvé kvůli tomu, že Bruguera se pokusila zinscenovat performanci dávající prostor pro svobodné vyjádření, podruhé proto, aby ji policie vyslechla, potřetí kvůli tomu, že Bruguera požadovala propuštění dalších zadržených.

Umělkyně už oznámila, že na postup policie podá stížnost, a se svým právníkem nyní probírá, zda se s kauzou neobrátit na Radu OSN pro lidská práva. Informoval o tom exilový kubánský server Martinoticias.com, spravovaný z amerického Miami.

Bruguera, která žije střídavě v Havaně a v New Yorku, byla poprvé zatčena v úterý 30. prosince těsně před chystaným takzvaným open-mic vystoupením na Náměstí revoluce v Havaně. Mělo jít o opakování akce nazvané Tatlin’s Whisper, která spočívá v tom, že každý kolemjdoucí dostane minutu, aby na pódiu zcela svobodně říkal, co si myslí. Ještě roku 2009 kubánské úřady tuto performanci povolily v rámci tehdejšího havanského bienále umění, nyní však zjevně změnily názor a účastníky pozatýkaly ještě předtím, než performance začala.

Kromě Bruguery policie zadržela dalších zhruba 60 umělců, kteří se akce chtěli zúčastnit, spočítala agentura Reuters. Policejní mluvčí umělce následně označil za "placené agenty imperialismu". Úřady navíc Brugueře, která v průběhu roku zpravidla cestuje mezi Kubou, Spojenými státy a Evropou, zabavily cestovní doklady.

Sama umělkyně po svém propuštění poskytla rozhovor Radiu Martí, vysílajícímu taktéž z amerického Miami. V něm uvedla, že performanci svolala do centra Havany záměrně. "Podle mě už je Kuba připravená, slyšela různorodé názory," vysvětlila umělkyně. Když ale byla zatčena podruhé, v cele ji prý navštívil úředník z kubánského ministerstva vnitra a varoval ji, aby se letos nepokoušela zúčastnit dalšího ročníku havanského bienále. "A pokud byste přesto přišla, nesmíte nic dělat," varoval prý úředník.

Po svém druhém propuštění následně Bruguera dobrovolně přijela ke kubánské věznici řečené El Vivac a dožadovala se, aby odsud policie propustila další umělce a aktivisty zadržené kvůli performanci. Místo, aby tak policisté učinili, zatkli Brugueru potřetí, jak z místa potvrdil zpravodaj tiskové agentury EFE.

Podle ní byla umělkyně potřetí propuštěna až v pátek 2. ledna. Stalo se tak poté, co na podporu umělkyně vznikla internetová petice a otevřený dopis určený kubánskému prezidentovi Raúlovi Castrovi. Ten během jediného dne podepsalo přes 1300 umělců včetně těch žijících na Kubě – a to i přesto, že kubánští umělci se k zatýkání obyčejně nevyjadřují, jak podotýká zpravodaj agentury Reuters. Kauze se věnovala také známá kubánská blogerka Yoani Sánchez. I podle ní lze nyní předpokládat, že policie již propustila všechny zadržené.