Do nečekaných problémů se dostala příprava životopisného filmu o legendě rané sovětské kinematografie Sergeji Ejzenštejnovi, který má letos ve švýcarsko-francouzsko-ruské koprodukci natočit britský režisér Peter Greenaway. Podle šéfa ruské státní filmové organizace Gosfilmfond Nikolaje Borodačova scénář věnuje příliš mnoho prostoru Ejzenštejnově homosexualitě. Její propagaci mezi mládeží ruské zákony od předloňska zakazují.

Bližším komentářům se podle úterní zprávy ruského listu Izvestija Borodačov vyhýbá. "Nechci o tom hovořit, ale právě tato část scénáře se nám nelíbí," řekl novinářům. Greenaway prý ruské námitky nesdílí a trvá na tom, že homosexuální téma je pro ztvárnění života slavného režiséra důležité. "Chtěli bychom, aby film byl jiný. Pokud nebude, celý projekt znovu zvážíme," namítá podle Izvestijí Borodačov.

Greenaway chce o Ejzenštejnovi natočit celou trilogii filmů. První díl nazvaný Eisenstein in Guanajuato představí již příští měsíc na festivalu Berlinale. V ruské koprodukci chce režisér vytvořit druhý film nazvaný The Eisenstein Handshakes. Ten by se měl začít natáčet letos, premiéra se chystala na rok 2016.

Zákon zakazující takzvanou propagaci netradičních sexuálních styků mezi mládeží platí v Rusku od léta 2013. Pokud by ruská cenzura dospěla k závěru, že filmaři zákon porušili, mohla by projekt zatížit pokutou ve výši jednoho milionu rublů, v přepočtu zhruba 370 tisíc korun.

Ruský Gosfilmfond natáčení spolufinancuje a jako hlavní státní filmový archiv má dodat tvůrcům i mnoho historického filmového materiálu. Bez jeho podpory je podle ruských médií natáčení nereálné. "Chtěli bychom, aby vznikl film vhodný pro našeho diváka," řekl novinářům šéf Gosfilmfondu Borodačov. S jeho názorem podle Izvestijí souhlasí i řada ruských filmových historiků. Podle Nauma Klejmana je "netaktní a hloupé hrabat se v osobním životě lidí". Režisér a herec Nikolaj Burljajev je přesvědčen, že "při tvorbě filmů o velkých osobnostech, které uznávají celé národy, je třeba se vyhnout patologickým tématům".

Informace o Ejzenštejnově homosexualitě se opírají především o výpověď britské herečky a filmové kritičky Marie Setonové, blízké režisérovy přítelkyně, která sepsala jeho životopis. Část ruské filmové kritiky nepovažuje její informace za hodnověrné.

Filmařské problémy s homosexuální orientací nejsou v Rusku novinkou. V roce 2013 chtěl ruský režisér Kirill Serebrennikov natočit životopisný film o ruském skladateli Petru Iljiči Čajkovském. Scénář Jurije Arabova zachycoval poslední etapu skladatelova života, při níž se Čajkovskij údajně dostával do depresí kvůli své homosexuální orientaci. Ruské ministerstvo kultury odmítlo projekt financovat.