O chystané transformaci Národního divadla informoval ve čtvrtek členy senátního kulturního výboru ředitel české první scény Jan Burian. Zdůraznil, že cílem této koncepce je autonomie uměleckých souborů a s nimi i budov a jejich správy. Tedy vytvoření právně, ekonomicky i umělecky samostatných celků pod společnou „značkou“. Opera, balet a činohra by pak jako právnické osoby využívaly služeb společné servisní organizace na základě obchodních vztahů.
Obsáhlá diskuse o systémových změnách byla zahájena už začátkem loňského roku, kdy Burian předal koncepci, jejíž součástí je i návrh zákona o veřejnoprávní instituci v kultuře, ministru kultury Danielu Hermanovi. V průběhu roku koncepci podpořili zástupci divadelní veřejnosti, profesní organizace Opera Europa, jejímž členem je ND od roku 2004, a členové Rady Národního divadla.
"Iniciativa spojená s chystanou transformací musí být nyní na straně ministerstva kultury," řekl po setkání Burian. Upozornil, že vláda má v programovém prohlášení jasný úkol přijmout zákon o veřejnoprávní instituci v kultuře, a změnit tak podmínky, ve kterých žije česká kultura a živé umění. Za důležité označil vyřešit například deregulaci odměňování umělců i možnost kooperativního financování divadel, na kterém by se mohly podílet stát a město dohromady.
Špinar si může troufnout nasednout na obávaného tygra jménem Národní divadlo - profil ZDE
Činohru Národního divadla povede Špinar, šéfem baletu bude Barankiewicz - čtěte ZDE
"Bavili jsme se také o nevhodnosti ustanovení zákoníku práce pro práci umělců i zkušenostech ze zahraničí. Ty jsou absolutně odlišné od stavu v České republice - například mzdová regulace umělců neexistuje v žádném evropském státě kromě Česka," dodal. Podporu senátního výboru pro kulturu i podvýboru pro kulturu Poslanecké sněmovny Burian chápe jako jasný signál pro vládu i ministerstvo kultury, že takové změny jsou potřebné.
Náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová loni v únoru uvedla, že jednou z priorit legislativního plánu, který ministerstvo předloží vládě, bude právě zákon o veřejnoprávní instituci v kultuře.
Burian to tehdy přivítal jako rozhodující klíč k modernizaci ND. Už tehdy poukazoval na to, že nejen Národní divadlo, ale všechny významné kulturní instituce včetně orchestrů, potřebují nové právní a ekonomické prostředí, aby se odpolitizovalo jejich řízení a mohly například lépe spolupracovat na mezinárodním poli.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist