Režisérka a scenáristka Irena Pavlásková, která do kin tento týden uvedla snímek Fotograf, získala práva na natočení novely Pražské orgie o životě českých intelektuálů v Praze v období normalizace. Licenci Pavláskové poskytl autor knihy, světoznámý americký spisovatel Philip Roth. Pavlásková bude nyní psát scénář a shánět finance, točit by chtěla příští rok.

"Jeho knížka se mi moc líbí, a tak jsem si řekla, že to zkusím, i když jsem tomu dávala nepatrné procento naděje. Panu Rothovi jsem napsala a poslala mu své filmy. Na základě toho mě pozval k sobě do Connecticutu, kde jsme strávili celé odpoledne. Zajímalo ho všechno o mně, o mé rodině, myšlení i mých názorech," řekla Pavlásková. Po třech hodinách jí Roth řekl, že věc svěřuje "snad do dobrých rukou", a práva ke knížce poskytl. "Mám teď velikou zodpovědnost vůči němu, abych film natočila a povedl se," dodala Pavlásková. Rothovi prý pošle i scénář, byť to ve smlouvě není.

Rothova kniha Pražské orgie vyšla poprvé v polovině 80. let. V roce 1988 příběh fiktivního amerického spisovatele Zuckermana, který se do Prahy vydal hledat dílo zapomenutého židovského autora a při té příležitosti se zapletl do řady dramatických i groteskních situací, vydalo nakladatelství Sixty Eight Publishers Josefa Škvoreckého. Loni vyšel znovu v Mladé frontě.

Roth je předním americkým autorem a držitelem i řady českých ocenění. Jako vydavatel východoevropských autorů v 70. a 80. letech totiž významně přispěl k propagaci nejen české literatury. Díky němu například získal v USA své první čtenáře Milan Kundera. V roce 1994 byl s Günterem Grassem vyznamenán první Cenou Karla Čapka, v roce 2001 dostal jako první Cenu Franze Kafky. Předloni převzal v New Yorku cenu Mezinárodního PEN klubu a Allenovy nadace za službu literatuře.

Roth podporoval osobně i literárně například Ivana Klímu, Milana Kunderu i další umělce. V 70. letech jezdil každé jaro do Prahy a získával své kolegy jako Arthura Millera a Williama Styrona pro finanční pomoc pronásledovaným autorům. Česky vyšly i další knihy dnes jednaosmdesátiletého Rotha, například Portnoyův komplex, Americká idyla, Druhý život a Nemesis.