Měsíc poté, co ze zdravotních důvodů odvolala koncert v Kremlu, zemřela legendární ruská operní diva Jelena Obrazcovová. Příčinou smrti pětasedmdesátileté pěvkyně byla podle médií zástava srdce. Pozůstalým vyjádřil soustrast ruský prezident Vladimir Putin. "Odešla legenda operního umění, veliká pěvkyně, nejlepší Carmen, která svým talentem pokořila celý svět. Její božský hlas zůstane s námi navždy," prohlásil ruský ministr kultury Vladimir Medinskij.

Mezzosopranistku Obrazcovovou, držitelku mnoha ocenění, katapultovaly skvělé výkony v moskevském Velkém divadle na nejslavnější světové operní scény. Zpívala v milánské La Scale, v Metropolitní opeře v New Yorku a v dalších. V 70. a 80. letech často navštěvovala také Československo. Několikrát vystoupila na Pražském jaru, byla i v Bratislavě. V roce 1981 zazpívala sólový part ve Verdiho Requiem v katedrále svatého Víta na Pražském hradě. V České republice naposledy zpívala v roce 2011, kdy na oslavách kulatých narozenin slavného slovenského tenoristy Petera Dvorského v zahradě jaroměřického zámku zapěla árii hraběnky z Pikové dámy.

"O místu Obrazcovové v ruské kultuře výmluvně svědčí i to, že její jméno je už čtyři desetiletí první, které každého Rusa napadne při slově opera," napsal internetový list Gazeta.ru. Z více než stovky rolí, které ztvárnila, byla asi nejznámější její Carmen po boku španělského tenoristy Plácida Dominga. Pěvkyně vydala více než 50 hudebních nosičů s nahrávkami svých interpretací ruských i světových autorů.

Obrazcovová se narodila v Petrohradě, kde jako malá přežila blokádu tehdejšího Leningradu a kde také začala zpívat. Zlomovým bodem v jejím životě se stal rok 1962, kdy zvítězila na Světovém festivalu mládeže a studentstva v Helsinkách a na sovětské celosvazové soutěži mladých zpěváků M. I. Glinky v Moskvě. Sama pěvkyně posléze v Petrohradu od roku 1999 organizovala soutěž mladých zpěváků, která nesla její jméno.

"Zpívala jsem pod nejlepšími režiséry, po boku nejlepších světových pěvců v mnoha zemích světa. Disponuji tedy velkými zkušenostmi, které chci předávat dál. Vedu mistrovské kurzy, pořádám soutěže. Vlastním divadlo, ve kterém pracuji se svými umělci," uvedla Obrazcovová při své poslední návštěvě České republiky.

Související