Nakladatelství Argo letos v českém překladu vydá nový román Umberta Eca nazvaný Numero Zero. Román z mediálního prostředí vyšel v Itálii teprve toto pondělí, už od loňska se o něm ale hovoří jako o jednom z nejočekávanějších titulů světové beletrie v letošním roce. "Argo román vydá v druhé polovině roku," uvedla Radka Potměšilová, která nakladatelství zastupuje. Českou verzi připravuje renomovaná překladatelka Anežka Charvátová.

"Recenze jsou pochvalné. Eco navazuje na teorie spiknutí z Foucaultova kyvadla, ale je bližší naší době, zachycuje moc masových médií v současné době, výmysly, manipulace, falzifikace veřejného mínění," vypočítává překladatelka. Kniha je podle ní pohledem do kuchyně deníků a časopisů, které často závisí na politikovi, mecenáši či vlastníkovi. "Téma, myslím, velmi aktuální u nás. Román bude mít dozajista úspěch," dodává Charvátová.

Před třemi roky Argo vydalo zatím poslední Ecův román Pražský hřbitov, příběh z 19. století, jehož ústřední postavou je podvodník. Toho si najímají tajné služby z celé Evropy s cílem osnovat spiknutí a atentáty, jež zásadně ovlivní další vývoj kontinentu. V tuzemsku kniha zvítězila v tradiční anketě Lidových novin Kniha roku.

Argo má letos v edičním plánu dále nový román Jeana-Michela Guenassii Stoprocentní riziko. Ten ještě v originále nevyšel, předchozí dva autorovy romány si však čeští čtenáři oblíbili. Klub nenapravitelných optimistů přesáhl hranici 10 tisíc prodaných výtisků a Vysněný život Ernesta G., který vyšel loni, je podle pracovníka nakladatelství Richarda Klíčníka asi na polovině prodeje.

Dále Argo chystá nové vydání knihy Istanbul od Orhana Pamuka, tentokrát půjde o překlad přímo z turečtiny. Knihu roku 2006 vydalo nakladatelství BB/art krátce poté, co za ni Pamuk získal Nobelovu cenu za literaturu, tehdy prózu ale Klára Kolinská přeložila z angličtiny. Poslední roky Argo všechny Pamukovy knihy vydává v překladu Petra Kučery z turečtiny.

KNIHA

Umberto Eco

Numero Zero

2015, Bompiani, 218 stran, 14,45 eur

Letos nakladatelství dále chystá tři knihy Dony Tarttové včetně Pulitzerovou cenou vyznamenaného románu The Golfinch nebo knihu filmového režiséra Davida Cronenberga nazvanou Konzumárium. Menší část vydaných titulů budou tvořit díla současných českých autorů, z nichž svůj nový román nazvaný Uminy otázky ohlásil Emil Hakl. Miloš Urban chystá prózu Urbo Kune.

Na českém knižním trhu působí Argo od roku 1992. "Loni vydalo 169 titulů, což je rekord za celou dobu jeho trvání a zároveň maximum, kterého chce dosáhnout," říká Potměšilová. Knihy, které v Argu vyšly, získaly 13 cen v soutěži Magnesia Litera, každoročně bodují v ceně o Nejkrásnější české knihy a dvakrát byly oceněny i v soutěži, která hledá nejkrásnější knihy z celého světa. Těžiště své práce Argo i nadále prý vidí v kvalitní překladové beletrii.