Zvuk nových zvonů na katedrále sv. Bartoloměje v sobotu ohlásil Plzeň jako Evropské hlavní město kultury 2015. Asi hodinovou show sledovaly na centrálním náměstí Republiky tisíce lidí, kteří přišli ve čtyřech průvodech symbolizujících čtyři plzeňské řeky. Další lidé stáli před pěti velkoplošnými obrazovkami v přilehlém sadovém okruhu. Podle odhadů organizátorů přišlo do centra na 25 tisíc lidí.

Při Symfonii zvonů, tedy hlavním zahajovacím momentu oslav, prošel nad hlavami lidí na náměstí ve výšce asi 40 metrů švýcarský provazochodec David Dimitri. Ujít po provaze musel asi 240 metrů. Ve chvíli, kdy vstoupil po přibližně 20 minutách na ochoz katedrály, davy tleskaly.

Na zvony se složili Plzeňané i další dárci. Stometrové kostelní věži chyběly přes 70 let. Za druhé světové války byly původní zvony roztaveny na zbraně. Při mimořádně silném zážitku zaznělo z katedrály všech pět zvonů, tedy čtyři nové a jeden historický.

K plzeňské symfonii se přidaly ve stejnou chvíli i katedrály v dalších městech ČR i v zahraničí. Lidé na náměstí mohli sledovat záběry z 11 obřích projektorů, které promítaly na stěny okolních domů, katedrálu i dvě velká plátna příběh města. Před očima jim tak proběhly důležité okamžiky z historie Plzně, bombardování za války i osvobození, život za komunismu i podzim 1989. Diváci pohlédli do tváří slavných rodáků a dalších osobností klíčových pro Plzeň jako byl Josef Skupa, František Křižík, Miroslav Zikmund, Adolf Loos a další. Zazněla skladba z dílny Marko Ivanoviče napsaná speciálně pro dnešní ceremoniál. Šlo o největší videomappingovou show v Česku.

"Všechno dobře dopadlo, byla to pro mě krásná emoce ve spojení se zvony. V moment, kdy se David zastavil v polovině, a bylo tam něco evidentně špatně, tak se mi zastavilo srdce. Emoce na mě dolehly také při starých záběrech," řekl ČTK po skončení show Jiří Suchánek, ředitel společnosti Plzeň 2015, jež projekt Plzně jako města kultury připravuje. Podle něj řada prvků byla i pro něj překvapením. Divadelník Petr Forman, pod jehož taktovkou se zahájení uskutečnilo, je tajil až do poslední chvíle.

"Pro nás je to dosud největší a nejzajímavější výzva. Není to totiž tak jako obvykle, že jde jen o ukázku efektů, ale jsme tentokrát menší kolečko v ohromném stroji, jenž pod Petrem Formanem funguje," uvedl už před akcí Jan Hrdlička, ředitel společnosti 3dsense, která světelné představení připravila.

Na videomappingu pracovalo řadu měsíců osm lidí, první testy se konaly na přelomu listopadu a prosince 2013. "Tehdy jsme přinesli velký těžký projektor na náměstí a chodili po něm a s Petrem Formanem zkoušeli svítit na různá místa, vynesli jsme ho i nahoru do věže, abychom si vyzkoušeli posvítit shora na střechy," uvedl Hrdlička. Podle Formana se k vytvoření projekce použil i archivní materiál, z deseti hodin záznamů lidé viděli několik minut. 

Zhruba 45 minut dlouhé představení plynule přešlo v koncert, lidem zazpíval například plzeňský rodák Jiří Suchý, po něm i skupina Lucie. Oslavy pokračují až do noci, přesunou se do muzeí, galerií, kulturních sálů, hospod i klubů, které se otevřely.

Třídenní oslavy, které budou pokračovat do neděle, stály asi 20 milionů korun. Do Plzně na ně přijelo i přes 200 novinářů nejen z ČR a Evropy, ale také Kanady, USA nebo Koreje. Titul Evropské hlavní město kultury Plzeň ponese po celý rok spolu s belgickým Monsem. Během roku lidem nabídne na 600 akcí, včetně výstav, představení a dalších projektů. Cílem města je změnit pomocí projektu vnímání Plzně jako konzervativní průmyslové metropole na město, kde je dobré žít a navštívit jej.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist