Tuzemské orchestry se začátkem nového roku chystají do zahraničí. Zatímco Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK se s houslistou Ivanem Ženatým představí na čtyřech koncertech ve Španělsku, Filharmonii Brno čeká v únoru atraktivní zájezd do Sultanátu Omán. V tamním moderním a luxusním koncertním sále ve městě Maskat filharmonici dvakrát doprovodí Hamburský balet při provedení Louskáčka od Petra Iljiče Čajkovského, uvedla mluvčí orchestru Lenka Němcová.

Filharmonie Brno vystoupí v Ománu 27. a 28. února, tedy zhruba dva měsíce poté, co na stejném místě koncertovala PKF – Prague Philharmonia. A ani ta nebyla jediná. "Je to umělecký skvost," řekla loni Eva Blahová, která tam v květnu 2014 zavítala jako tehdejší šéfka brněnské opery s inscenací Rusalky.

Filharmonie Brno kromě toho letos vystoupí v Německu, Rakousku a Slovinsku, na podzim se po dvou letech vrátí do Japonska. Ve vídeňském hudebním paláci Konzerthaus se 28. ledna představí s tenoristou Josephem Callejou, v březnu zamíří do Villachu a Mariboru, v květnu pak na Festival Richarda Wagnera ve Welsu v Rakousku. Tam spolu s Českým filharmonickým sborem Brno odehraje zahajovací i závěrečný koncert.

Do Japonska se Filharmonie Brno vrací každý druhý rok. V roce 2013 tam odehrála 12 koncertů, které přilákaly přes 13 tisíc lidí. Letošní turné zřejmě potrvá od 27. října do 18. listopadu.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s houslistou Ivanem Ženatým zahájí zahraniční turné v Castellonu na španělském pobřeží 20. ledna, dirigovat bude Heiko Mathias Förster. "Po předehře ke Smetanově Prodané nevěstě zazní Brahmsův Houslový koncert a Dvořákova Symfonie č. 8, kterou o den později v Zaragoze nahradí Sibeliova Druhá symfonie. Odtud se FOK přesune se stejným programem do Santanderu a turné zakončí 25. ledna v severošpanělském Logroňu," uvedla mluvčí orchestru Anna Černá.

Druhá symfonie Jeana Sibelia zazněla i i na dvou pražských koncertech, kterými si FOK s Ženatým 14. a 15. ledna ve Smetanově síni Obecního domu připomněli letošní výročí Sibelia a Bohuslava Martinů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist