Pohled na kulturní a duchovní kořeny, z nichž vyrůstá současná ruská politika, nabízí ve své nové knize literární historik Martin C. Putna. Na vybraných literárních a uměleckých dílech Putna vysvětluje hlavní body ruských kulturních a duchovních dějin, které vedly od svatého Vladimíra k Vladimiru Putinovi a od jurodivých k Pussy Riot.
Kniha Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity vychází v době, kdy Rusko prosazuje své mocenské nároky na Ukrajině a obnovuje svůj vliv ve střední Evropě včetně Česka, jak o knize uvádí nakladatelství Vyšehrad. Martin C. Putna přinese v pátek 30. ledna ve 13 hodin osobně na Hrad jeden podepsaný výtisk knihy. Jako dar pro Miloše Zemana, aby měl napříště pro svoje výroky o Rusku a Ukrajině relevantní zdroj informací, sdělil Putna. Ten patří k Zemanovým kritikům, prezident ho zase odmítal jmenovat profesorem, oficiálně kvůli jeho údajně nevhodnému chování na veřejnosti. Nakonec i po veřejné kritice dekret podepsal, nezve ale například na Hrad na oslavy 28. října rektora Libora Grubhoffera z Jihočeské univerzity, který se tehdy Putny zastal.
Svou knihu Putna také 29. ledna vpodvečer představí v barokním refektáři dominikánského kláštera u sv. Jiljí v Praze 1 za účasti předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga, novinářky Petry Procházkové a bývalého velvyslance v Rusku Luboše Dobrovského. "Konečně kniha o vývoji ruské spirituality, která vychází ze znalosti a hlubokého pochopení ruských dějin. V době, kdy se o Rusku mnoho mluví a píše, výhradně však z úhlu dnešní politiky, ať již kladně nebo záporně, je blahodárné zabývati se samotnými kořeny," řekl ke knize Schwarzenberg. Během následujících týdnů bude autor přednášet o tématu knihy v dalších městech.
Rozhovory s Putnou zachytily jeho názory na rychloturistiku, homosexualitu i Hrad - recenze ZDE
Underground přežil i rok 1989, ukazuje Putnova kniha o mahajánovém katolicismu - recenze ZDE
Putna v úvodu knihy připomíná, že české pohlížení na ruské duchovní kořeny má svoji dlouhou tradici - od romanticky rusofilské reprezentované Kollárovou Slávy dcerou přes kritickou a analytickou (Karel Havlíček Borovský: Obrazy z Rus; Tomáš Garrigue Masaryk: Rusko a Evropa), přes unionismus směřující k jednotě východní a západní církve, přes obdiv české levice (Jiří Wolker, Vítězslav Nezval, Julius Fučík) až po disent, který se snažil v samizdatu uvádět překlady zakázaných ruských autorů.
Autor také připomíná, jak se po pádu komunismu na pražskou filozofickou fakultu vrátili rusisté dříve zavržení a začali vštěpovat studentům nové pojetí české rusistiky. "Český rusista nemá být tím, kdo miluje, obdivuje a do Čech chce přivádět všechno ruské; zvláště pak není podporovatelem ruského a sovětského imperialismu. Český rusista má být tím, kdo ruské kulturní souvislosti hluboce zná - a díky tomu je schopen je kriticky hodnotit," říká Putna.
Podle nakladatele kniha vysvětluje hlavní body ruských kulturních a duchovních dějin. Ty by měl znát každý Čech, který chce rozumět tomu, co se děje v Rusku dnes.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist