Až tři roky vězení hrozí přední egyptské básnířce Fátimě Naútové za to, že na Facebooku kritizovala obětování zvířat během muslimského svátku. Proces s Naútovou začal ve středu. Její případ podle kritiků dokládá, jak se egyptská vláda snaží omezovat svobodu slova, napsala agentura Reuters.

Naútová označila za "noční můru" sen proroka Abraháma, v němž mu také podle islámského učení bůh nařizuje, aby obětoval svého syna a podrobil se zkoušce víry. Než Abrahám syna stihne zabít, nahradí ho bůh beránkem.

Naútová na Facebooku kritizovala zvyk obětovat zvířata během muslimského svátku nazvaného Íd al-adhá. "Miliony nevinných stvoření čeká odporná smrt při masakru, který lidé páchají už deset a půl století," napsala Naútová. "Tento masakr se opakuje rok co rok kvůli noční můře jednoho počestného muže o jeho dobrém synovi," dodala.

Básnířka byla kvůli tomu obžalována z pohrdání islámem, šíření sektářství a narušování veřejného klidu, jak informovaly egyptské soudy. Všechna obvinění Naútová odmítá. Pokud ji však soud shledá vinnou, hrozí jí trest ve výši od šesti měsíců do tří let vězení. „I když mě uvězní, neporazí mě,“ uvedla Naútová, která na středeční soud nedorazila. „Prohraje jen kulturní obec.“

Obránci lidských práv tvrdí, že od nástupu vlády prezidenta Abdala Fattáha Sísího se egyptský stát snaží nasadit lidem náhubek. Na osoby, které údajně urážejí islám, se prý justice ale zaměřovala už dřív. Podobné případy se objevovaly již po svržení autokratického prezidenta Husního Mubaraka v roce 2011, nikoli výhradně až po pádu Muhammada Mursího z Muslimského bratrstva v roce 2013.

Soudy v Egyptě v letech 2011 až 2013 uznaly vinnými 27 ze 42 lidí obžalovaných z pohrdání náboženstvím, jak uvedla Egyptská iniciativa za osobní práva.

Vláda v Káhiře odmítá, že by jakýmkoliv způsobem omezovala svobodu slova nebo vyznání. Tvrdí, že do záležitostí justice nezasahuje.

V Egyptě byli loni k sedmi- až desetiletému vězení odsouzeni tři novináři z katarské televize al-Džazíra za údajnou propagaci nyní zakázaného Muslimského bratrstva a šíření nepravdivých zpráv o Egyptě. Tento proces se stal terčem kritiky po celém světě kvůli nerespektování svobody slova. Začátkem letošního roku odvolací soud nařídil v tomto případu nový proces.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist