Nejen ve Francii, ale už i v Německu a v Itálii vede žebříčky prodeje knih nový román Michella Houellebecqa nazvaný Soumission. „Nevzpomínáme si na podobný případ, kdy by kniha byla nejprodávanější ve třech evropských zemích zároveň,“ řekl agentuře AFP zástupce nakladatelství Flammarion, které knihu ve Francii vydalo. Upozornil také, že v Itálii prodeje Houellebecqa překonaly i nový román populárního Umberta Eca.

Ve Francii, kde měl náklad 250 tisíc kusů, je román v čele žebříčků prodejnosti od prvního týdne. Kniha vyprávějící o Francii ovládané islamisty šla na pulty ve stejný den, kdy se v Paříži odehrály teroristické útoky na redakci týdeníku Charlie Hebdo. Kvůli nim také Houellebecq ve Francii přerušil propagační akce spojené s knihou.

Reklamu ale autor hned další týden dělal v Německu, kde 16. ledna vyšla u nakladatelství Dumont Buchverlag. Němečtí kritici román povětšinou chválili, deník Die Welt dokonce Houellebecqa přirovnal ke klasikovi Célinovi. Německé nakladatelství Dumont Buchverlag na trh nejprve poslalo 100 tisíc výtisků, od té doby už muselo náklad pětkrát navýšit. Doposud se románu v Německu prodalo 270 tisíc kusů. Podle německých kritiků mohly prodejům knihy paradoxně pomoci i protestní akce protiislámského hnutí Pegida.

V Itálii, kde Houellebecq dlouhodobě patří k nejpopulárnějším autorům, román 15. ledna vydalo nakladatelství Bompiani. Doteď ho prodalo přes 200 tisíc kopií. „Něco takového jsme ještě neviděli,“ dodala za nakladatelství Elisabetta Sgarbiová v rozhovoru pro deník Courrier international. Zatím nejúspěšnější Houellebecovy knihy Možnost ostrova se v Itálii prodalo 100 tisíc kusů.

Související