Funkcionalistickou budovu pražského kina Bio Oko čeká v září rekonstrukce za 12 milionů korun. Praha 7 spojí renovaci topení a vzduchotechniky s úpravami sálu, řekl zástupce starosty Kamil Vavřinec Mareš. Atmosféra a charakter interiéru kina podle něj zůstanou zachovány.

V první fázi dělníci vymění topení. "Současný parovod nahradí plyn, což by mělo přinést až trojnásobně nižší náklady na topení," řekl Mareš. "S provozovateli kina jsme navíc domluveni, že v návaznosti na tuto úsporu úměrně navýšíme nájem. Z tohoto příjmu se nám postupně vrátí náklady na rekonstrukci," doplnil.

Městská část plánuje obměnu sedaček, nové uspořádání hlediště, zvětšení rozestupů a úpravu sezení na balkoně. Divákům to podle místostarosty zajistí plnohodnotný výhled na plátno ze všech míst v kině. Na místě původních historických lóží vzniknou tři divácké lóže. Každá z nich je navržena jako samostatná místnost pro dva diváky s velkým oknem pro průhled na plátno. Lóže budou mít vlastní ozvučení, konektor pro sluchátka a připojení na tlumočnické zařízení a obrazovkou pro titulky. V rámci oprav vznikne také multifunkční pódium, dětský koutek, sklady, cateringové zázemí a šatna.

Bio Oko je jedním z posledních kinosálů v ČR, které si uchovaly svou původní atmosféru. Budova vznikla v roce 1940 jako poslední součást nově postaveného bloku obytných domů. Objekt patří mezi významné funkcionalistické stavby v Praze. Poslední oprava se uskutečnila v roce 2007 a stála radnici asi 6,5 milionu korun.