Film Taxi od íránského režiséra Džafara Panahího v sobotu večer obdržel hlavní cenu Zlatého medvěda na festivalu Berlinale. Snímek byl natočen z interiéru taxíku, jímž sám režisér po Teheránu rozvážel cestující. V Berlíně se film promítal navzdory tomu, že Panahí má v Íránu dvacetiletý zákaz činnosti a nemohl dorazit ani na předávání cen. „Panahí natočil milostný dopis filmu. Jeho snímek překypuje láskou k tomuto umění, k celé komunitě, k jeho rodné zemi i k divákům,“ uvedl šéf poroty, režisér Darren Aronofsky, když oznamoval vítěze.
Cenu převzala dívka, kterou webové stránky Berlinale označily jako Hanu Saeidiovou. Ve filmu sama účinkuje a podle webu je Panahího neteří. Vzhledem k choulostivým okolnostem celého projektu však žádný z jeho aktérů, ani režisér, ani sama Saeidiová, nejsou uvedeni v závěrečných titulcích.
Už několik Panahího snímků se na Berlinale promítalo od roku 2010. Právě tehdy režisér v Íránu dostal dvacetiletý zákaz činnosti a také byl odsouzen k šesti letům vězení za „protirežimní kampaň“. Později mu byl trest zmírněn na domácí vězení. Dodnes ale nesmí psát scénáře, natáčet filmy ani Írán opustit. Svůj nejnovější snímek proto na Berlinale musel propašovat. Ředitel festivalu Dieter Kosslick ale neřekl, jak to Panahí udělal. „Podle mě je důležité, že jsme tu ty politické filmy měli, protože reflektují, co se dnes děje,“ uvedl Kosslick poté, co byla hlavní cena oznámena.
Podle kritika časopisu Hollywood Reporter Scotta Roxborougha není cena pro Panahího nijak překvapivá. „Považoval jsem ho za favorita ještě před začátkem festivalu, pro to všechno, co má za sebou,“ prohlásil Roxborough. „Pak je tu celý ten politický aspekt, to, že film vyráběl v tajnosti, že mu íránská vláda zakázala točit filmy. A navíc Berlín vždy rád oslavoval politické filmy,“ dodal kritik.
Ocenění v sobotu získaly i další dva politické filmy. Snímek The Club chilského režiséra Pablo Larraína, jenž vypráví o zločinech katolických kněží, získal druhou cenu, takzvaného Stříbrného medvěda. Guatemalský snímek Ixcanul, jejž Jayro Bustamante natočil o těžkém životě májských pěstitelů kávy, získal třetí Cenu Alfreda Bauera.
Íránský režisér Panahí má doma zákaz, film ale propašoval na Berlinale - čtěte ZDE
Larraínův snímek na Berlinale vypráví o kněžích, kteří zhřešili - čtěte ZDE
Cenu pro nejlepší režii si mezi sebou rozdělili dva autoři – Rumun Radu Jude za film Aferim!, jejž spoluprodukoval Čech Jiří Konečný, a polská režisérka Małgorzata Szumowska, autorka snímku Cialo (na Berlinale uváděném pod anglickým názvem Body). Nejlepším hercem porota vyhlásila Toma Courtenaye za výkon ve filmu 45 Years Andrewa Haigha. Charlotte Ramplingová, jež účinkovala ve stejném snímku, byla oznámena jako nejlepší herečka. Cenu za scénář převzal chilský režisér Patricio Guzmán za snímek El botón de nácar.
O vítězích rozhodla sedmičlenná porota v čele s režisérem Aronofskym. 65. ročník Berlinale trval 11 dnů a promítlo se během něj 400 filmů. Devatenáct jich usilovalo o hlavní cenu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist