Filmová adaptace erotického thrilleru Padesát odstínů šedi zlomila rekord víkendové návštěvnosti českých kin, když vzápětí po premiéře přilákala 254 385 diváků. Ti v pokladnách 144 kin nechali 36,6 milionu korun. V pondělí to uvedla Unie filmových distributorů. Podle informací Petra Slavíka z distribuční společnosti Cinemart bylo diváků dokonce 266 tisíc. V tomto počtu jsou ale započítána i malá kina, která unie do svých aktuálních statistik nezahrnuje.

Padesát odstínů šedi tak překonalo téměř pět let starý rekord prvního popremiérového víkendu, který od listopadu 2010 držela první část britského snímku Harry Potter a Relikvie smrti. Tu po uvedení do kin vidělo 248.024 víkendových diváků. Druhé místo žebříčku zaujímal od prosince 2014 film Hobit: Bitva pěti armád, jejž podle unie distributorů vidělo vzápětí po premiéře 239.856 fanoušků. Z českých snímků uzavíraly první desítku historické tabulky Troškovy Babovřesky, které v únoru 2013 zhlédlo při prvním víkendu 140.236 zájemců.

Padesáti odstínům šedi, všeobecně očekávané adaptaci bestsellerového románu o dráždivém vztahu podnikatele a vysokoškolské studentky, se ale o víkendu dařilo i v severoamerických kinech. Na vstupenkách do kina jen v USA a v Kanadě utržila 81,7 milionu dolarů. Ve čtvrtek film zároveň vstoupil do kin na dalších 57 světových trzích. V zahraničí přes víkend utržil 158 milionů, a po prvním víkendu tak už má na kontě dohromady zhruba 240 milionů dolarů.

Úspěchu filmu v USA napomohla kombinace dvou svátků – Valentýna a takzvaného Dne prezidentů. Navíc se snímku vydatně dařilo na malých a středně velkých trzích, jak uvedl Nick Carpou, šéf americké distribuce Universal Pictures, která za filmem stojí. V Americe o snímek už podle předprodejů zvlášť stály například jižanské státy Mississippi a Kentucky. Ve středoamerických státech i na severu země, který o víkendu zachvátila sněhové bouře, udělalo Padesát odstínů šedi lepší výsledek, než studio očekávalo.

Snímek, v němž hlavní pár hrají James Dornan s Dakotou Johnsonovou, tak v Americe dalece překonal film na druhém místě – titul Kingsman: Tajná služba, který od pátku do neděle dle odhadů utržil 35,6 milionu dolarů. Jde o adaptaci oblíbených komiksů o výcvikovém programu špionážní služby a technologickém géniovi, jenž představuje celosvětovou hrozbu. Film, v němž hlavní role ztvárnili Samuel L. Jackson a Colin Firth, obdržel slušné recenze a taktéž předčil očekávání filmového průmyslu.

Na třetí příčce návštěvnosti kin skončil rodinný snímek SpongeBob ve filmu: Houba na suchu. Ten vychází z populárního televizního seriálu o mluvící animované houbě, v amerických a kanadských kinech utržil 30,5 milionu dolarů. Čtvrtý je film Americký sniper s dalšími 16,4 milionu dolarů. Dohromady už tento snímek utržil 304 milionů a patří ke komerčně nejúspěšnějším titulům posledních dvou let. Momentálně je Americký sniper, kterého režíroval Clint Eastwood, nominován na šest Oscarů, přičemž jednoho může získat představitel hlavní role Bradley Cooper. Na pátém místě žebříčku nejnavštěvovanějších snímků skončil sci-fi film Jupiter vychází s 9,4 miliony dolarů.

Související