Po boji s těžkou plicní chorobou zemřel americký herec Leonard Nimoy, známý rolí Spocka ve sci-fi seriálu a filmech Star Trek. Bylo mu třiaosmdesát let. Herec, jenž měl ze své nejznámější postavy logicky uvažujícího napůl člověka, napůl mimozemšťana rozporuplné pocity, zemřel nad pátečním ránem. Na twitterovém účtu @TheRealNimoy to oznámila jeho vnučka.

„Leonard Nimoy vedl nesčetně diváků k tomu, aby s začali zajímat o vesmír. Spousta z nich jej dnes podporuje a v odvětví, které s vesmírem souvisí, drží funkce s rozhodujícími pravomocemi,“ uvedl ve vyjádření Elliot Pulham, šéf nadace Space Foundation.

O své plicní chorobě Nimoy informoval minulý rok na Twitteru. „Před třiceti lety jsem přestal kouřit. Zjevně příliš pozdě,“ napsal svým 810 tisícům followerů. „Dědeček vám vzkazuje: koukejte hned přestat!!“

Během své dlouhé televizní, filmové a divadelní kariéry si Nimoy vyzkoušel i řadu dalších rolí. Kromě toho úspěšně režíroval filmy, psal knihy, skládal básně, vydával fotografie a také nahrával hudbu. Navždy ale bude spojen s postavou napůl Vulkánce, napůl člověka Spocka z původního televizního seriálu z 60. let a následných filmů Star Trek. Spock, jenž často potlačuje emoce a rozhodnutí dělá na základě čistého rozumu, se stal jednou z nejoblíbenějších sci-fi postav 20. století.

Nimoyovi dlouhá léta vadilo, že jej proslavila právě tato role. Nakonec se ale smířil s tím, že jeho život bude navždy propleten s postavou mimozemšťana, která odstartovala celý fanouškovský kult kolem Star Treku. Své rozporuplné názory ostatně Nimoy shrnul v názvech dvou životopisných knih – ta z roku 1975 se jmenovala Nejsem Spock, o dvě dekády později na ni navázal titul naopak nazvaný Jsem Spock.

„Byla to jakási má křížová výprava, snažil jsem se dokázat, že jako herec mám širší záběr,“ vysvětlil Nimoy v knize Nejsem Spock. „Prošel jsem si krizí totožnosti. Zápasil jsem s tím, zda Spocka přijmout. Teď si uvědomuji, že jsem stejně neměl na výběr. Spock a Star Trek si žili vlastním životem a já tomu nemohl zabránit.“ A dodal, že kdyby si měl vybrat mezi Spockem a jakoukoliv jinou televizní rolí, nakonec by znovu volil Spocka.

O své postavě se Nimoy s původními tvůrci Star Treku často handrkoval a řada jeho rozhodnutí se podepsala na tom, jak tato role nakonec vyzněla. Byl to právě Nimoy, jenž postavě vtiskl schopnost takzvaného vulkánského nervového stisku, přivádějícího většinu lidí do bezvědomí. Právě Nimoy také vymyslel vulkánský pozdrav ruky s roztaženými prsty uprostřed. Ten prý v dětství zahlédl v synagoze.

Své tweety Nimoy podepisoval LLAP neboli anglickou zkratkou pro Spockův charakteristický pozdrav: „Žij dlouho a blaze.“

Star Trek vyprávěl o posádce vesmírné lodi Enterprise, která zkoumá cizí světy a setkává se s mimozemšťany. Kulturní fenomén z ní kromě Spocka pomohl udělat také herec William Shatner, představitel kapitána Jamese T. Kirka. Přestože oba herci se svého času považovali za rivaly, nakonec si vybudovali dlouholeté přátelství. „Miloval jsem ho jako bratra. Bude nám chybět jeho humor, talent a jeho schopnost milovat,“ uvedl Shatner ve vyjádření.

Původní seriál Star Trek televize NBC po třech řadách roku 1969 zrušila. Během následných repríz v sedmdesátých letech se ale seriálu zadařilo a podítil stále navštěvovanější fanouškovská setkání. Koncem dekády se i díky nim Star Trek vrátil – tentokrát už rovnou na filmové plátno.

Z návratu do role Spocka v prvním velkorozpočtovém snímku Star Trek: Film v roce 1979 původně Nimoy příliš nadšený nebyl. Snímek měl ale komerční úspěch, který zavdal k několika pokračováním. Roku 1982 Nimoy producentům kývl na účinkování ve filmu Star Trek II: Khanův hněv pouze pod podmínkou, že jeho postava zemře v působivé scéně. Přestože se tak stalo, Spock si zahrál ještě ve čtyřech dalších filmových Star Trecích, přičemž ten třetí a čtvrtý dokonce sám natočil.

Po těchto pokusech se Nimoy pokusil rozšířit své pole působnosti. Natočil filmovou komedii Tři muži a nemluvně, jeden z nejvýdělečnějších filmů roku 1987.

Spock, jehož otec byl vulkánským velvyslancem a matka pozemšťankou, sloužil v Hvězdné flotile pod kapitánem Kirkem jako první a zároveň vědecký důstojník. Podobně jako další Vulkánci se vyznačoval tím, že až na své špičaté uši vypadal jako člověk.

V úspěšném filmu Star Trek z roku 2009 se role Spocka zhostil herec Zachary Quinto. Nimoy se zde ale objevil ve vedlejší roli, kdy si zahrál starší verzi sebe sama.

Leonard Nimoy, syn ruských židovských přistěhovalců, se narodil roku 1931 v Bostonu. Hrát začal v osmi letech. V padesátých a šedesátých letech si vyzkoušel řadu rolí včetně té ve filmu Zombies of the Stratosphere. Na přelomu 70. a 80. let moderoval televizní pořad In Search Of… a roku 1978 spoluúčinkoval ve filmovém remaku Invaze zlodějů těl.

Neustávající popularita postavy Spocka vedla k tomu, že se v ní Nimoy jako host objevoval ve spoustě zábavních pořadů včetně Simpsonů a Futuramy. Tam vystupovala pouze Spockova mluvící hlava. V seriálu Teorie velkého třesku zase Nimoy propůjčil svůj hlas názorově vyhraněné figurce Spocka.

Nimoy byl dvakrát ženatý a měl dvě děti.