Slavný britský streetartový umělec Banksy zveřejnil krátké video, které kritizuje humanitární situaci v palestinském Pásmu Gazy. Podle všeho se autor proslulých graffiti a muž tající svoji pravou totožnost do Gazy vypravil osobně. Zůstalo tam po něm několik děl.

Téměř dvouminutové video, které je parodií na reklamní upoutávky cestovních kanceláří, vyzývá k návštěvě "nové destinace" vzdálené od běžných turistických stezek. Autor videa, jímž je možná sám Banksy, se nejprve komerční aerolinkou a posléze pašeráckým podzemním tunelem vydává na palestinské území zničené loňskou válkou. Izrael, jejž Banksy ironicky označuje za „přátelského souseda“, dle informací ve videu vloni při bombardování zničil 18 tisíc domovů místních obyvatel.

Banksy během své návštěvy zanechal v Pásmu Gazy tři graffiti: obří kočku nasprejovanou na poslední zbývající zeď jednoho domu, dále pozorovací věž proměněnou v kolotoč, na němž se točí děti, a také řeckou bohyni Niobé, plačící ve dveřích zničeného domu. Video končí poselstvím: "Pokud si myjeme ruce nad konfliktem mezi mocným a bezmocným, straníme mocnému – nezůstáváme neutrálními."

Agentura AFP pohovořila s majitelem zbylé zdi domu v Bejt Hanúnu, kam Banksy jedno z graffiti umístil. „Ten, kdo ho tu vyrobil, přišel neohlášen a zase zmizel. Jeho obraz tu ale zůstane navždy,“ řekl majitel, děvětadvacetiletý Mohamed al-Šinbarí, podle nějž Banksy přišel zhruba před třemi měsíci v doprovodu palestinského tlumočníka. Sprejování mu prý zabralo zhruba půl hodiny. „Požádal mě, abych tu zeď neodstraňoval a abych graffiti zachoval. A já to udělám, nechám ho tady, i kdybych měl tenhle dům stavět znova. Je to kus historie a bolestná připomínka toho, jak jsem přišel o domov,“ dodal al-Šinbarí, který je prý hrdý na to, že světoznámý umělec jako Banksy přijel podpořit Palestince.

Naopak šedesátiletý Džamal Abú Ejta, na jehož dům Banksy nasprejoval pozorovací věž, řekl, že graffiti je mu ukradené. „Vůbec nás nezajímá. Ulice Gazy jsou plné plakátů, graffiti a maleb,“ řekl.

Banksyho publicistka Jo Brooksová v pátek agentuře AP potvrdila, že sprejer Gazu skutečně navštívil a opravdu dovnitř vnikl podzemními tunely. Brooksová pouze neuvedla, kdy konkrétně se tak stalo. Místní obyvatelé jsou k této verzi dle AP skeptičtí zvlášť proto, že Egypt nedávno přitvrdil ve vyhledávání a ničení těchto tunelů. Ty bývají využívány k nelegálnímu pašování zbraní.