Po hlavní roli v Padesáti odstínech šedi se britský herec Jamie Dornan pustí do české látky. Ztvární totiž jednoho z výsadkářů Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka, kteří roku 1942 spáchali atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Informoval o tom server Screendaily.com s odvoláním na scenáristu a režiséra filmu Seana Ellise. „Ten příběh mě fascinuje posledních 14 let. Je mi velkou ctí přenést příběh Operace Anthropoid na velké plátno. V České republice je zdrojem velké národní pýchy a už bylo načase, aby se o něm dozvěděl i svět,“ uvedl Ellis.

Ten by měl na snímku, jenž se dle časopisu Variety začne v Praze natáčet v červenci, spolupracovat i s českými koproducenty Davidem Ondříčkem a Kryštofem Muchou ze společnosti Lucky Man Films. Server Screendaily.com dodává, že náklady na film uhradí soukromá britská společnost, producenti využijí i pobídky ve Velké Británii a v České republice.

Sean Ellis začínal jako fotograf a reklamní režisér, proslavily ho ale teprve celovečerní snímky Střepy v hlavě a především Metro Manila z roku 2013. Za své dřívější krátké filmy byl také nominován na britskou cenu BAFTA a na Oscara za krátkometrážní tvorbu. Vloni Ellis osobně navštívil Letní filmovou školu v Uherském Hradišti.

Na novém filmu, nazvaném jednoduše Anthropoid, Ellis spolupracuje se scenáristu Anthonym Frewinem, jenž přes 20 let pracoval jako asistent Stanleyho Kubricka. Druhého z výsadkářů si má vedle Jamieho Dornana zahrát Cillian Murphy ze seriálu Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu. Za britskou stranu film produkují Leonard Glowinski, Anita Overlandová a Chris Curling. Práva na mezinárodní distribuci bude prodávat společnost Altitude Film Sales.

Ellisův snímek vzniká nezávisle na chystané filmové adaptaci románu Laurenta Bineta HHhH, jenž o atentátu na Heydricha vyšel roku 2010. Přestože k Binetově filmu už je hotový scénář od Angličana Davida Farra, režiséra ještě tento projekt nenalezl. Nejznámější dramatizací činů Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka tak i po více než 50 letech zůstávají snímky Jiřího Sequense st. Atentát z roku 1964 a o 11 let mladší Operace Daybreak režiséra Lewise Gilberta.