Nedávno šedesátiletý sir Simon Rattle už má o své budoucnosti jasno. V září 2017 se stane hudebním ředitelem London Symphony Orchestra, jak v úterý informovala BBC. Rattle je momentálně šéfdirigentem Berlínských filharmoniků, kde mu smlouva vyprší roku 2018.

"Kdykoliv s London Symphony Orchestra spolupracuji, všímám si, že navzdory své dlouhé a bohaté historii o ní orchestr téměř nehovoří. Místo toho hledí do budoucnosti – co udělat nového, co zlepšit, jak víc pracovat s komunitou," uvedl Rattle na úterní tiskové konferenci v londýnském Barbicanu. "Filozofií tohoto tělesa je, aby bylo symfonickým orchestrem pro 21. století. Neumím si představit lepší způsob, jak strávit další roky," dodal.

Rattle také zdůraznil, že London Symphony Orchestra bude "jeho posledním velkým angažmá." Smlouvu s orchestrem podepsal na pět let, ale s možností prodloužení. "Pochopitelně to všichni bereme jako dlouhodobou záležitost," uvedl. Rattle v Londýně nastoupí nikoliv jako šéfdirigent, nýbrž hudební ředitel. Tuto funkci u orchestru v letech 1984 až 1987 vykonával Claudio Abbado, jenž podobně jako Rattle též vedl Berlínské filharmoniky.

Kvůli novému zaměstnání se Rattle nemíní stěhovat do Londýna. Podle tiskové zprávy bude i nadále bydlet v Berlíně, kde děti, které má s českou mezzosopranistkou Magdalenou Koženou, chodí do školy. Ročně bude Rattle v Londýně trávit zhruba čtyři měsíce.

Podle deníku Guardian Rattleovi v rozhodování pomohl i příslib britského ministra financí George Osbornea, že v Londýně vybuduje novou koncertní síň. Za tu se Rattle dlouhodobě přimlouvá, naposledy minulý měsíc v rozhovoru pro BBC uvedl, že Londýn a Mnichov jsou dvěma posledními světovými metropolemi, které nemají odpovídající prostor pro koncerty klasické hudby.

Studii na stavbu nové koncertní haly nyní pro britskou vládu vypracovává sir Nicholas Hytner, odcházející ředitel anglického Národního divadla. Pokud by se budova stavěla, mohla by přijít až na 200 milionů liber, jak dodává Guardian.

Rattle s London Symphony Orchestra poprvé účinkoval roku 1977 na koncertě, jehož sólistou byl Yehudi Menuhin. Tehdy bylo Rattleovi pouhých dvaadvacet let. Těleso dirigoval také na zahájení letních olympijských her v Londýně roku 2002, kde London Symphony Orchestra vystoupil s komikem Rowanem Atkinsonem.

V Londýně Rattle vystřídá současného šéfdirigenta Valerije Gergijeva, jenž odchází koncem letošního roku. Před Gergijevem u tělesa působili André Previn, Michael Tilson Thomas či sir Colin Davis.