Koncert s hvězdným jazzovým saxofonistou Branfordem Marsalisem, který se ale představí jako klasický hráč, dále vystoupení tria Christiana McBridea či hudbu z videoher nabhídne letošní hudební festival Prague Proms. Ten začne 10. června tradičním koncertem filmové hudby na Václavském náměstí nazvaným Hollywood Night, jak oznámil mluvčí přehlídky Janis Sidovský.

"Český národní symfonický orchestr při zahájení pod širým nebem připomene skladby z filmů a televizních seriálů E. T. Mimozemšťan, Rocky, Dexter, Profesionálové, Pán prstenů nebo Hra o trůny," řekl k zahajovacímu koncertu Sidovský. Na rozdíl od loňského ročníku, který navštívilo 21 tisíc lidí, letos pořadatelé nabídnou širší spektrum koncertů včetně hudby k videohrám Video Games Live. Koncert za účasti ikony herního průmyslu, kytaristy Tommyho Tallarika, se odahreje 23. června ve Foru Karlín.

Poprvé na Prague Proms vystoupí Buddy Rich Bigband, v němž účinkuje i dřívější host festivalu, trumpetista Bobby Shew. Kromě něj a pěti dalších hudebníků, mezi nimiž je i bubeník Steve Smith, sestavu na pražském koncertě doplní členové tuzmského Bigbandu sv. Blažeje.

Jazzový saxofonista Branford Marsalis, jenž roky spolupracoval s hudebníkem Stingem, na festivalu vystoupí v roli klasického hráče. V pražském Obecním domě 30. června uvede saxofonové koncerty Glazunova a Williamse. Dirigovat bude renomovaný Američan Vince Mendoza, na pódiu bude s Marsalisem hrát Český národní symfonický orchestr s ředitelem a zakladatelem festivalu Janem Hasenöhrlem.

Ten je přesvědčen, že posluchači letos nebudou zklamáni. Jeden z vrcholů slibuje představení Disney's Fantasia. Světoznámé dílo kolektivu umělců proslulého Walt Disney Studia bude možné sledovat s využitím moderní technologie s hudbou Čajkovského, Stravinského, Debussyho a dalších v provedení ČNSO pod taktovkou amerického dirigenta Teda Sperlinga.

"Dalším klasickým koncertem si festival připomene americký svátek Dne nezávislosti. O téměř výhradně americký program se postarají Libor Pešek, ČNSO a Jeremy Winston Chorale. Tento sbor se podařilo získat i pro vystoupení v Chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře, kde zazní gospely, spirituály a klasický repertoár," dodal mluvčí Sidovský.

Ani letos nebude chybět opera. Symfonický orchestr během večera Opera Gala představí Mariu Luigi Borsiovou, která přednese slavné party z Verdiho a Pucinniho hudby.

Pro posluchače jazzu jsou pak připraveny koncerty v klubu na Občanské plovárně, jejž festival otevřel vloni. Letos zde 7. července vystoupí trio předního amerického jazzového kontrabasisty Christiana McBridea. To bylo vloni hostem tuzemské přehlídky Bohemia Jazzfest.

Související