V Berlíně působící spisovatel s iráckými kořeny Sherko Fatah obdržel německou knižní Cenu Adalberta von Chamissa. Ocenění pojmenované po německém básníkovi a botanikovi, od roku 1985 udílené německy píšícím autorům za literaturu „ovlivněnou mezikulturními posuny ve společnosti“, Fatah přebral minulý čtvrtek v Mnichově. Informovala o tom agentura DPA.

„Jeho díla obohacují mezikulturní styl psaní o brutálně upřímný popis války a zkázy,“ uvedla ve svém vyjádření porota. Na tu prý Fatah udělal dojem zejména líčením drobných nuancí v „pocitech obětí, které jsou vystaveny nelidskému utrpení a přesto nepřestávají věřit v mírumilovnější, humánnější svět“. Spolu s oceněním Fatah převzal také šek na 15 tisíc eur.

Jedenapadesátiletý syn iráckého Kurda a německé matky vyrůstal střídavě ve východním Německu a v Iráku. Roku 1975 se rodina přesunula do Západního Berlína, kde Fatah vystudoval filosofii a dějiny umění. Roku 1999 se zúčastnil Literárního kolokvia Berlín a krátce nato vydal svůj první román nazvaný Im Grenzland (V pohraničí). Za něj roku 2001 obdržel literární cenu magazínu Aspekte. V pozdějším románu Bílá země (Ein weißes Land) Fatah vyprávěl o mladém Iráčanovi, jenž se v třicátých letech přidá k jednotkám SS a podílí se na zločinech nacistů.

Přestože Cenu Adalberta von Chamisso nyní spisovatel obdržel za své celkové dílo, porota vyzdvihla především jeho loňský román Der letzte Ort (Poslední místo). Ten vypráví o Němci, který je na severu Iráku unesen i se svým arabským tlumočníkem. Protagonista knihy, jejž ve svém okolí nerozumí jedinému slovu, je spolu s tlumočníkem přesouván z místa na místo. Postupně se oba muží spřátelí a začnou plánovat útěk.

„Člověk si při četbě šokovaně klade otázku, jak mohl západní veřejnost natolik překvapit úspěch islámských džihádistů, když se berlínskému autorovi podařilo vykreslit během let, kdy pracoval na svém románu, pozadí vzniku tohoto hnutí do takových podrobností,“ napsal o knize deník Süddeutsche Zeitung. Fatahův román v elektronické podobě zapůjčuje také tuzemský Goethe-institut.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist