V době napjatých diplomatických vztahů mezi Spojenými státy a Venezuelou se americký jazzový trumpetista Wynton Marsalis rozhodl zrušit oba své koncerty v Caracasu. V New Yorku působící hudebník a skladatel měl v pátek uvést svoji kompozici Swing Symphony po boku Symfonického orchestru Simóna Bolívara, jak informovala agentura AP. Marsalis a další hudebníci z jeho proslulého orchestru Jazz at Lincoln Orchestra měli také vést sérii workshopů s proslulou sítí vzdělávacích mládežnických ansámblů El Sistema, která ve Venezuele vznikla. Jenže tuto instituci i Bolívarův orchestr podporuje tamní socialistická vláda.

Greg Scholl, výkoný ředitel Jazz at Lincoln Center, zrušení obou koncertů v Caracasu lituje. Podle něj budou přeloženy na vhodnější dobu, kdy nebudou vzbuzovat politickou pozornost. „Jazz je mocný prostředek, jak lidi spojit napříč různými kulturami i zeměmi,“ uvedl Scholl. „Musí se ale hrát za podmínek, které hudbě přejí. Pokud by se naše vystoupení či práce, kterou jsme měli odvést, zpolitizovala, oběma institucím by to uškodilo,“ dodal.

Marsalis je dlouhodobým propagátorem jazzu. Roku 2010 strávil týden v Havaně, kde jamoval s hudebními studenty z komunistických kubánských škol.

Jeho chystaná první návštěva Venezuely od roku 2005 však přichází v nejméně vhodnou dobu. Předminulý týden dal venezuelský prezident Nicolás Maduro USA ultimátum, aby z Caracasu stáhly většinu svých diplomatů. Také pro americké občany zavedl vízovou povinnost. Maduro to zdůvodnil tím, že svoji zemi chrání před americkým pokusem o státní převrat. USA tvrzení označily za směšné a Madurův krok naopak vnímají jako pokus odvést pozornost od prohlubující se hospodářské krize ve Venezuele.

Podle šéfa Jazz at Lincoln Center měli všichni hudebníci vyřízená víza a ani americká, ani venezuelská vláda na ně kvůli koncertům nevyvíjela nátlak.

Související