Na svobodu slova se zaměřuje letošní Pařížský knižní veletrh, který ve francouzské metropoli probíhá do pondělí a také letos čeká kolem 200 tisíc návštěvníků. Akci, francouzsky zvanou Salon du Livre, v sobotu podle agentury AFP navštívil i prezident Francois Hollande. Podpořil tam italského spisovatele Erriho De Lucu, který je ve své zemi momentálně stíhán za to, že údajně podněcoval k sabotáži železničního tunelu pro rychlovlaky jezdící na nové trase mezi francouzským Lyonem a italským Turínem.

„Autoři nesmějí být pronásledováni za to, co píší,“ uvedl Hollande. To, že se veletrh postavil za svobodu slova, francouzský prezident považuje za stejně podstatné, jako že se francouzská veřejnost v lednu sjednotila po teroristických útocích na redakci časopisu Charlie Hebdo. „Francie musí vždy stát na straně autorů,“ dodal Hollande.

Podobně jako minulý měsíc v Casablance je hostem i pařížského veletrhu momentálně populární alžírský spisovatel Kámil Daúd, na kterého v prosinci salafistický imám vyhlásil fatvu kvůli vydání románu Meursault, contre-enquête. „Čelíme mimořádnému nebezpečí a celosvětové tendenci zastrašovat lidi s odlišnými názory,“ řekl Daúd krátce předtím, než se v Paříži s francouzským karikaturistou Plantuem zúčastnil debaty o svobodě slova.

Čestným hostem veletrhu je letos Brazílie, stejně jako tomu bylo v roce 1998. „Je to první země, kterou jsme pozvali dvakrát,“ zdůraznila na zahájení francouzská ministryně kultury Fleur Pellerinová. Na veletrh letos přijelo přes 40 brazilských autorů včetně Paula Coelha, Bernarda Carvalha či Any Marie Machadové. Spolu s nimi z Brazílie dorazilo také 50 nakladatelů. „Poslední roky jako by se roztrhl pytel s hlasy nových autorů, kteří píší o městském životě a zážitcích, které z něj pramení,“ řekla Machadová.

Pařížský veletrh se dále zaměřuje na polská města Vratislav, jež bude napřesrok Evropským hlavním městem kultury, a Krakov. Ten byl roku 2013 od organizace UNESCO oceněn titulem Kreativní město literatury, který od loňského roku drží také Praha. „Mám radost, že můj milovaný Krakov, město mého mládí, zde může představit svoji literaturu,“ prohlásil filmový režisér Roman Polanski, další z hostů pařížského veletrhu.

VELETRH V PAŘÍŽI

Knižní veletrh v Paříži se koná od roku 1981 a každoročně přivítá zhruba 200 tisíc návštěvníků. Veletrh se koná na výstavišti Porte de Varsailles, kde zabírá zhruba 55 tisíc metrů čtverečních. V předchozích letech byli hosty veletrhu Umberto Eco, Paul Auster, Doris Lessingová, Carlos Fuentes, Allen Ginsberg, Herta Müllerová či Salman Rushdie. Od založení veletrh vždy vítá jednu zemi jako čestného hosta, od roku 2011 zve také jednotlivá města – v minulosti Rio de Janeiro, Moskvu či Šanghaj.

Podle polského rozhlasu se Polanski zúčastnil debaty o filmových adaptacích literárních děl. Během ní prohlásil, že by svůj příští film o takzvané Dreyfusově aféře rád natočil v Polsku. Z dalších polských autorů na veletrh dorazili Zygmunt Miłoszewski, Olga Tokarczuková, Mariusz Szczygieł či Iwona Chmielewska.

Zhruba 200 až 300 spisovatelů se podle AFP zúčastnilo také protestního pochodu veletrhem, jejž uspořádala Stálá rada Frankofonie. Sloganem „bez autorů nebudou knihy“ chtěla akce upozornit na nebezpečí, která dnes spisovatelům hrozí – od nových zákonů týkajících se autorských práv až po klesající příjmy z prodeje knih. Otevřený dopis spisovatelů na veletrhu podepsalo přes 1700 účastníků včetně Pierra Lemaitra, Sylvie Germainové či Philippa Claudela, jak referoval deník Le Monde.

Kvůli vysokým nákladům na zřízení stánku letos na veletrhu poprvé chybí skupina Hachette Livre, pod níž spadají nakladatelství Grasset či Fayard. Šéfka Calmann-Lévy, dalšího nakladatelství příslušícího pod Hachette Livre, prohlásila, že absenci na veletrhu z hlediska firmy považuje za „morální selhání“.

Francouzská mutace serveru Huffington Post v této souvislosti připomíná, že veletrh sice autorům hradí ubytování a diety, už ale nevyplácí honoráře za literární čtení či debaty, jichž se autoři účastní. „Letos jsme se rozhodli, že budeme raději investovat do tvorby,“ vysvětlil Arnaud Nourry, generální ředitel Hachette-Livre, a poukázal na to, že cena za metr čtvereční stánku na veletrhu se nyní pohybuje mezi 300 a 500 eury. U velkých nakladatelství se tak účast může prodražit až na 100 tisíc eur.

Nourrymu by prý bylo milejší, kdyby se veletrh, dnes konaný na výstavišti Porte de Versailles na jihu Paříže, vrátil zpět do pavilonu Grand Palais jako v 90. letech. Pořadatelé veletrhu ale namítají, že v Grand Palais by veletrh mohl zabírat jen zhruba třetinu místa, jež má k dispozici v Porte de Versailles. „Veletrh jsme založili v roce 1981 a byla by škoda, kdyby teď měl přestat,“ reagoval Antoine Gallimard, ředitel významného francouzského nakladatelství Gallimard. Ten si na veletrhu prý nejvíce vždy cenil právě to, že se zde může setkat se všemi velkými i regionálními francouzskými nakladateli a knihkupci.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist