Kvůli přetrvávajícímu napětí na východní Ukrajině se ruší letošní bienále umění Art Arsenale v Kyjevě. „Vzhledem k tomu, že ozbrojený konflikt na východě Ukrajiny nepřestal a vzhledem ke stále složitější ekonomické a politické situaci v zemi je nyní zcela nemyslitelné, abychom bienále uspořádali,“ uvedla Natalja Zabolotná, ředitelka kyjevského Mysteckého Arsenálu, na stránkách muzejního komplexu, kde se přehlídka mělo odehrát.

Podle Zabolotné na sebe tato muzejní instituce nyní nemůže vzít odpovědnost za bezpečnost mezinárodních hostů ani za převoz uměleckých děl. „V době, kdy naše společnost dělá vše pro to, aby ustála tragické důsledky situace, není namístě pokračovat v organizaci projektu s rozpočtem několika milionů dolarů,“ dodala.

Bienále mělo původně proběhnout v únoru 2014, už tehdy ale bylo odvoláno kvůli eskalaci situace, která v Kyjevě tou dobou vrcholila demonstracemi na Majdanu a následným útěkem prezidenta Viktora Janukovyče do Ruska. Tehdy pořadatelé bienále uvedli, že za rok touto dobou už se situace snad ustálí. Protože se tak nestalo, nyní se celý ročník ruší.

Když bienále umění Art Arsenale na Ukrajině roku 2011 vznikalo, jeho pořadatelé za vzor označovali britskou přehlídku Tate Triennial a americké Whitney Biennial. První ročník akce proběhl roku 2012 a Ukrajincům představil práce umělkyně Yayoi Kusamy, Aj Wej-weje, Jakea & Dinose Chapmanových nebo Olga Kulika.

Druhé bienále se v Mysteckém Arsenálu mělo odehrát jako první mezinárodní akce po rekonstrukci komplexu. Kurátory přehlídky měli být Rakušan Georg Schöllhammer, šéf Tranzitu.at a autor magazínů na Documentě 12, a také kurátorka a editorka časopisu Spingerin Hedwig Saxenhuberová.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist