Autor románu Satanské tango či bengálský spisovatel, který navštívil Prahu, mohou letos získat knižní Mezinárodní Man Bookerovu cenu. Z deseti finalistů, které porota v úterý oznámila v Kapském Městě, Češi dobře znají dílo maďarského prozaika Lászla Krasznahorkaia. Nakladatelství Host přeložilo jeho Satanské tango, jež později zfilmoval maďarský režisér Béla Tarr, roku 2008 také v Mladé frontě vyšla autorova kniha nazvaná Od severu hora.

Neznámý tuzemskému čtenáři nemusí být ani další z finalistů, mosambický romanopisec píšící portugalsky Mia Couto, jenž roku 1996 navštívil Festival spisovatelů Praha a četl ze svých děl v pražském Domě U kamenného zvonu. Couto pracoval jako novinář, debutoval povídkovými sbírkami Zšeřelé hlasy a Každý člověk je jedné rasy. Svůj první román Náměsíčná země vydal roku 1992.

Dva romány v češtině vyšly také třetímu z nominovaných, bengálskému spisovateli písíčímu anglicky Amitavu Ghoshovi. Ten patří k nejznámějším představitelům anglo-indické literatury. Roku 2003 byl do češtiny přeložen jeho román Skleněný palác, dva roky nato próza Hladový příliv a roku 2012 ještě kniha Ve starobylé zemi.

Na Man Bookerovu cenu je letos nominován také libyjský autor Ibrahím al-Kúní. Jeho povídku Modlitba umírající palmy tuzemské nakladatelství Set Out před čtyřmi roky zařadilo do Antologie moderních arabských povídek.

Dalšími finalisty ceny jsou Argentinec César Aira, Libanonka Húda Barakátová, dále Maryse Condéová z francouzského ostrova Guadeloupe v Karibském moři, Američanka Fanny Howeová, Alain Mabanckou pocházející z Konžské republiky a Jihoafričanka Marlene van Niekerková. Britský deník Guardian v této souvislosti připomíná, že na seznamu nominovaných se překvapivě neobjevuje norský spisovatel Karl Ove Knausgaard, Japonec Haruki Murakami ani Američanka Harper Leeová, kteří měli dle sázkových kanceláří největší šance nominaci získat.

Mezinárodní Man Bookerova cena se každé dva roky udílí autorům píšícím či vydávajícím v angličtině. Roku 2009 ji obdržřela Kanaďanka Alice Munroová, roku 2011 americký spisovatel Philip Roth, o dva roky později americká povídkářka Lydia Davisová. Vítěz obdrží šek v hodnotě 60 tisíc liber.