Už je to pětadvacet let, co skupina Prodigy se svým punkovým přístupem a elektronickými beaty vtrhla na britskou hudební scénu. Prodigy, kteří v pondělí po šesti letech vydávají nové album The Day Is My Enemy a letos také vystoupí na festivalu Trutnoff Open Air, zůstávají i po čtvrtstoletí stále sví. Místo mainstreamových formulí opakovaných v rádiovém popu se na nové desce agresivním způsobem vrací ke svým elektronickým kořenům, jak píše agentura AFP.
„Nejsem agresivní člověk. Tohle album je jen naší reakcí na to, co se dnes v hudbě děje,“ řekl agentuře lídr skupiny Liam Howlett. Podle něj si dnes elektronickou hudbu všechny ostatní žánry snaží přivlastnit. „V každém typu popu slyšíme kousky elektronické muziky, která byla přitom kdysi undergroundová. Dnes se o ni popaři mohou přetrhnout,“ tvrdí Howlett.
Podle pořadatele trutnovského festivalu Trutnoff Open Air Martina Věcheta budou Prodigy nejdražší skupinou, která v historii festivalu kdy vystoupí. „S Prodigy festival opět posouvá své hranice a rozšiřuje svůj záběr," uvedl Věchet. V Česku hrála kapela několikrát, vystoupila na festivalu Electronic Beats v Praze a dvakrát se představila na Rock for People v Hradci Králové.
Ten s Prodigy vpadl na scénu v 90. letech s několika adrenalinovými skladbami typu Firestarter či kontroverzním Smack My Bitch Up. Skupina, jejíž vystoupení někdy doprovázela i násilná videa, začala být rychle označována za lídry hardcorové či industriální elektronické hudby. „Takový prostě jsem a tohle dělám,“ komentuje to Howlett. „Baví mě hudba, která má drajv, a takovou hudbu chci i skládat.“
Tento až válečnický přístup k muzice zachovává i nové album The Day Is My Enemy. Například skladba nazvaná Nasty zní použitím nástrojů zpočátku až asijsky, než se v ní ustálí silný beat a zpěvák Keith Flint začne křičet na tucet různých způsobů.
V průběhu let měli Prodigy ve znaku různá zvířata – pro nové album si vybrali lišku. S ní pracují také ve videoklipu ke skladbě Nasty, který vypráví o tom, jak se hon na lišku zvrhne a z lovců se stanou oběti. Nebezpečně zní na desce ale také skladba Wild Frontier s ústředním mottem „Musíte čelit svému strachu“.
Tento přístup se Prodigy vyplácí i komerčně. Svého posledního alba Invaders Must Die z roku 2009 kapela celosvětově prodala 1,5 milionu kopií. Přesto se Prodigy podle svého kapelníka stále považují za punkery. „Nejsme underground, nýbrž populární skupina. Držíme se principů punkrocku a v tom jsme se nezměnili. Energii bereme z undergroundu,“ tvrdí.
Jednu ze skladeb na novém albu Prodigy vyrobili spolu s punkem ovlivněným hiphopovým duem Sleaford Mods. Howlettovi jsou ale sympatičtí i jiní – konkrétně uvádí francouzské elektronické duo Justice či nápadité jihoafrické rapery Die Antwoord.
K novému albu Prodigy oznámili také evropské turné, v jehož rámci se letos mezi 20. a 23. srpnem zastaví i v trutnovském areálu Na Bojišti, kde proběhne festival Trutnoff Open Air. Howlett se na turné těší, protože, jak říká, na rozdíl od mainstreamové elektronické hudby Prodigy svoji hudbu hrají živě a nikdy se nespoléhají jen na počítače. „Používám počítač na přehrávání a natáčení samplů. Ale kdybych do něj měl skladby jen naprogramovat, zněly by jinak – v takovém případě člověk o něco přichází, o nějaký druh swingu a pocit čehosi lidského v hudbě,“ tvrdí.
Howlett si prý uvědomuje, že dnes už se hudba neprodává jako dřív. „Když tak dnes děláme nové album, bereme to jako soundtrack k živým vystoupením. A to, že s naší hudbou nakonec jezdíme za lidmi, pro nás bylo vždy tím hlavním,“ dodává.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist